Leczenie żylaków (chirurgicznie – miniflebektomia, otrzykiwaniem - skleroterapia)

W Centrum Derm-Al wykonywane są zabiegi miniflebektomii i skleroterapii, są to metody pozwalające uzyskać bardzo dobre efekty estetyczne przy minimalnym urazie. Miniflebektomia - chirurgiczne usunięcie żylakowato zmienionego odcinka żyły poprzez wykonanie mikronacięć. Skleroterapia - zabieg ostrzykiwania żylaków lekiem powodującym ich zarośnięcie, czyli obliterację.

Skłonność do powstania żylaków uwarunkowana jest przede wszystkim genetycznie, ale zaniedbanie problemów z krążeniem i niestosowanie profilaktyki (ruchu, zdrowej diety, niepalenie tytoniu, ograniczenie alkoholu, odpowiednie obuwie) sprzyja rozwojowi choroby żylakowej.

Pierwszymi objawami choroby żylakowej jest uczucie „ciężkich nóg”. Kolejny sygnał to pojawienie się tzw. pajączków żylnych (teleangiektazji) i widocznych siateczek żył. Następnie mogą wystąpić obrzęki wokół kostek wraz ze zmianami skórnymi w tych miejscach typu: przebarwienia, wypryski, stwardnienia. Objawem już zaawansowanej niewydolności żylnej są widoczne żylaki w obrębie całej kończyny oraz towarzyszące im kurcze i bóle. Nieleczenie choroby żylakowej prowadzi do poważnych powikłań: zapalenia zakrzepowego, owrzodzenia, krwawień.

Żylak to nieprawidłowo poszerzona żyła, z niewydolnymi zastawkami, która nie spełnia swojej funkcji i powoduje utrudnienie w odpływie krwi.

Do metod leczenia choroby żylakowej, stosowanych zazwyczaj łącznie, należą:
  • metody chirurgiczne radykalne, polegające na usunięciu całkowitym lub częściowym głównych pni żylnych układu powierzchownego (żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej),
  • metody usuwania żylaków mniej inwazyjne, które wykonuje się, gdy stadium choroby żylakowej nie jest jeszcze bardzo zaawansowane, a główne pnie żylne są "zdrowe"(wydolne), lub jako kolejny etap po operacji żył głównych, (do nich zalicza się stosowane w Centrum Derm-Al: miniflebektomię, skleroterapię, laserowe zamykanie naczyń – teleangiektazji),
  • terapia uciskowa (kompresoterapia) polegająca na stosowaniu opasek uciskowych typu bandaże elastyczne (praktyczniejsze przy krótkim leczeniu, na przykład po operacji żylaków) lub wyroby uciskowe: specjalne pończochy czy rajstopy (lepsze przy długim leczeniu),
  • farmakoterapia.
Przed przeprowadzeniem zabiegów wskazane jest wykonanie badania USG Dopplera w celu oceny wydolności układu żylnego.

Technika zabiegu mikroflebektomii
Zabieg jest bezbolesny, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Polega na wykonaniu przez chirurga po jednym mikro nacięciu (2-3 mm) na początku i na końcu odcinka zmienionej żyły i wyprowadzeniu żylaka ponad skórę. Tak „wypreparowany” żylak zostaje podwiązany i odcięty. Miejsca po nacięciu zazwyczaj są tak małe, że nie wymagają szycia tylko zabezpieczenia specjalnym plasterkiem (Steri Strip), ewentualnie założenia pojedynczego szwu. Na zoperowaną nogę zakłada się bandaż elastyczny, który zaleca się stosować przez jakiś czas. Można również skorzystać z wyrobów uciskowych - pończochy. Bezpośrednio po zabiegu należy co najmniej 30 minut spacerować. Po zabiegu mogą wystąpić krwiaki, które znikają po 2-3 tyg.

Technika zabiegu skleroterapii
Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega na podaniu leku obliterującego do środka (w światło) zmienionej żyły. Iniekcja podawana jest co pewien odcinek, tak więc wstrzyknięć podczas jednego zabiegu może być od kilku do kilkunastu. O ich ilości i stężeniu podawanego leku decyduje lekarz w zależności od wielkości żylaków. Wstrzyknięty lek ma za zadanie doprowadzić do zrośnięcia ścian żyły i jej zanik. Prawidłowe krążenie zostaje przejęte przez głębiej położone, zdrowe naczynia żylne. Na zakończenie zakładany jest bandaż elastyczny, który należy nosić przez jakiś czas. Noszenie opatrunku uciskowego jest niezbędne, powoduje ściśnięcie ścian żyły, co przyspiesza gojenie i zwiększa szanse na powodzenie zabiegu, a także zabezpiecza przed powikłaniami. Tak jak w przypadku miniflebektomii po zabiegu należy co najmniej 30 minut spacerować. Po zdjęciu opatrunku można zaobserwować niewielkie siniaki, a leczony żylak jest widoczny jako zielonkawo – siny powrózek, twardy i trochę bolesny, co jest normalnym następstwem skleroterapii. Przybliżony czas całkowitego gojenia wynosi: w przypadku pajączków - około 4-6 tygodni, w przypadku żył o dużym przekroju - od około 4 do 6 miesięcy. Ze względu na ryzyko przebarwień zabiegu nie wykonuje się w okresie nasłonecznienia.

Kolejne ostrzyknięcia na tej samej kończynie mogą być wykonane po 7-14 dniach lub w odstępach dłuższych, nawet po roku. Zabiegi nie musza być łączone w serie.

Cena zabiegu miniflebektomii od 1000 PLN
Cena zabiegu skleroterapii od 500 PLN