Białe czopy na migdałkach, czy da się coś z tym zrobić?


Białe czopy, które zdarzają się na migdałkach to wydzielina gromadząca się w tzw. kryptach migdałkowych. Zbieranie się jej powoduje brzydki zapach z ust. Obecnie jest możliwość pozbycia się tego kłopotu nowoczesną metodą – kryptolizą wykonywaną w gabinecie laryngologicznym wyposażonym w odpowiedni sprzęt.

Zabieg kryptolizy radiochirurgicznej polega na nakłuciu elektrodą w znieczuleniu miejscowym (podobnym do stomatologicznego) migdałka w miejsce, gdzie tworzą się czopy. Krypty pod wpływem działania elektrody oczyszczają się, powiększają (tkanka w tym miejscu jest „wypalona”), a w procesie gojenia zabliźniają tak, że w tych miejscach nie tworzy się już wydzielina. W zależności od stanu, budowy migdałków, zdarza się, że po zabiegu migdałek zostaje prawie całkiem zredukowany. Jeżeli migdałki są duże i krypt jest wiele, zabieg należy powtórzyć. Kryptoliza radiochirurgiczna jest wykonywana ambulatoryjnie, w gabinecie zabiegowym i trwa około 1 godziny. Po zabiegu około pół godziny trzeba posiedzieć w gabinecie, potem wraca się do domu,(jednak nie należy wracać samemu samochodem). Już po około godzinie można spożywać posiłki.

Czasem pacjenci decydują się na całkowite usunięcie migdałków. Wycięcie migdałków jest jednak zabiegiem chirurgicznym – migdałki się po prostu odcina. Występuje wówczas krwawienie, na które często trzeba zastosować szwy. Gojenie po takim zabiegu jest zdecydowanie dłuższe.

Wskazaniem do zabiegu chirurgicznego usunięcia migdałków są częste anginy, co z kolei jest przeciwwskazaniem do kryptolizy.
Jaki zabieg jest wskazany, czy w ogóle jest możliwy i czy wystarczy jeden powinien zdecydować lekarz po zbadaniu pacjenta.