Jak działa botoks?


Toksyna botulinowa typu A potocznie zwana botoksem powoduje w miejscu wstrzyknięcia blokadę zakończeń nerwowych. Do mięśnia nie dochodzą nowe impulsy nerwowe co prowadzi do wygładzenia danej zmarszczki. Skóra w danym miejscu przestaje się marszyć, dlatego wybrane zmarszczki znikają, a także nie mają możliwości pogłębiania się. Botulinę warto zastosować zanim zmarszczki będą mocno utrwalone, jako swego rodzaju profilaktykę.

Mocno „zagnieciona” zmarszczka staje się z czasem bardzo trudna do rozprostowania.

Walkę ze zmarszczkami warto więc właśnie zacząć od zastosowania botuliny, a dopiero w następnej kolejności wypełniania np. kwasem hialuronowym. Stwierdzenie to obala mit, który często wypowiadają kobiety w gabinecie: chciałabym kwas hialuronowy, bo na botoks jestem za młoda…..

Botulina po wstrzyknięciu zaczyna działać po 2-3 dniach, a pełny efekt zabiegu widoczny jest po 7 do 10 dniach. Efekt zabiegu niestety nie jest trwały, po pierwszej aplikacji utrzymuje się około 3 – 5 miesięcy, po każdej kolejnej jest zwykle dłuższy. Zabieg można wykonać 2-3-krotnie w ciągu roku.
Gdy mamy do czynienia z bardzo głęboką zmarszczką, w której doszło już do naruszenia włókien kolagenowych, nie należy oczekiwać jej całkowitego wygładzenia, a jedynie spłycenie. W takim przypadku po zabiegu botuliną można zastosować wypełnienie danej zmarszczki odpowiednim preparatem kwasu hialuronowego.

Wbrew obawom pacjentów, zastosowanie toksyny botulinowej jest zabiegiem mniej inwazyjnym i ma mniej przeciwwskazań i niż np. wypełnianie kwasem hialuronowym. Do najważniejszych należą: ciąża, alergie, choroby krwi i układu krzepnięcia.

Od 1973 r. botoks wykorzystuje się w celach leczniczych. Ma ona szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, między innymi w okulistyce. Pierwszym jej zastosowaniem było właśnie leczenie choroby zezowej u dzieci.

W medycynie estetycznej botoks z powodzeniem stosuje się również w leczeniu nadpotliwości.