Badanie dermatoskopowe znamion skórnych

W Centrum Derm-Al badanie dermatoskopowe wykonywane jest w ramach konsultacji dermatologicznej przez każdego dermatologa pacjentowi zgłaszającemu się w sprawie zdiagnozowania znamion.

Dermatoskopia jest nieinwazyjną diagnostyką dermatologiczną służącą do oceny m. in. znamion barwnikowych oraz do wczesnego wykrywania czerniaka złośliwego. Jej zadaniem jest odróżnienie zmian barwnikowych od niebarwnikowych, natomiast w przypadku zmian barwnikowych ich monitorowanie i ewentualne wczesne wykrycie transformacji nowotworowej. W celu monitorowania znamionm barwnikowych wskazane jest wykonanie w dalszej kolejności badania videodermatoskopowego urządzeniem które ma możliwość porównania zachodzących zmian.

Technika badania dermatoskopowego

Badanie dermatoskopowe polega na oglądaniu zmian skórnych dermatoskopem, czyli urządzeniem z powiększeniem 12x i wbudowanym oświetleniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Aparat zazwyczaj przykłada się do powierzchni badanej skóry po uprzednim pokryciu okularu olejkiem immersyjnym (czyli takim, który zmniejsza rozpraszanie i odbijanie światła).

Ocena znamion barwnikowych opiera się na obserwacji ich asymetrii, odgraniczenia od otoczenia, różnorodności barw, wielkości i charakterystycznych struktur, które nie są widoczne w badaniu bez użycia dermatoskopu (tzw. smug gałązkowatych, czarnych kropek, ciałek barwnikowych, obszarów bezstrukturalnych, siatki pigmentu).

  • Opis badania
dr med. Barbara Sarankiewicz-Konopka

dr med. Barbara
Sarankiewicz-Konopka

Umów wizytę

dr med. Elżbieta Jasiel-Walikowska

dr med. Elżbieta
Jasiel-Walikowska

Umów wizytę

dr med. Elżbieta Grubska-Suchanek

dr med. Elżbieta
Grubska-Suchanek

Umów wizytę

lek. med. Magdalena Roskosz-Stożkowska

lek. med. Magdalena
Roskosz-Stożkowska

Umów wizytę