Badanie histopatologiczne

W Centrum Derm-Al przeprowadza się badanie histopatologiczne pobranego wycinka oraz każdej zmiany skórnej usuniętej metodą tradycyjnej chirurgii.

Badanie histopatologiczne przeprowadza się przede wszystkim w celu stwierdzenia obecności komórek nowotworowych w pobranej tkance. Badanie histopatologiczne umożliwia jednak zdiagnozowanie wielu także innych schorzeń dermatologicznych: stanów przedrakowych skóry, nowotworów skóry, chorób skóry o podłożu autoimmunologicznym, chorób tkanki łącznej, dermatoz, innych chorób skóry o charakterystycznym obrazie histologicznym (np. łuszczyca, liszaj płaski) itd.

Materiał pobrany podczas zabiegu umieszczony zostaje w utrwalaczu i przekazany do laboratorium w celu przeprowadzenia mikroskopowej oceny przestrzennej. W laboratorium wycinek zostaje poddany „obróbce”: odwodniony, utwardzony i zalany parafiną. Następnie jest krojony na kilkunastomilimetrowe paseczki, umieszczany na szkiełkach mikroskopowych i barwiony. W ten sposób gotowy materiał do badania jest oceniany przez patologa, który opisuje zmiany chorobowe (rozpoznanie histopatologiczne) lub stwierdza ich brak.

W przypadku usuwanej zmiany barwnikowej istotna w ocenie histopatologicznej jest informacja, czy zmiana została usunięta w całości z odpowiednim marginesem zdrowych tkanek.

Wynik badania uzyskany jest po około 14 dniach i przekazany jest pacjentowi przez lekarza.

  • Opis badania
lek. med. Krzysztof Orłowski

lek. med.
Krzysztof Orłowski

Umów wizytę

lek. med. Elżbieta Bednarczyk

lek. med.
Elżbieta Bednarczyk

Umów wizytę