Badanie mykologiczne bezpośrednie i z posiewem w kierunku grzybicy

Centrum Derm-Al posiada pracownię mykologiczną, w której przeprowadzane są badania na obecność grzybicy lub drożdży skóry lub paznokci, a także w kierunku nużycy.

Grzybice i drożdżyce skóry oraz paznokci są częstym problemem dermatologicznym. W celu dokładnej diagnozy a następnie oceny przebiegu leczenia wskazane jest wykonanie tzw. badania mykologicznego.

Technika badania

Badanie to wykonuje się jako badanie bezpośrednie, polegające na pobraniu od pacjenta wyskrobin naskórka lub opiłków paznokci i szukaniu pod mikroskopem elementów grzybów lub drożdży. Materiał do badania pobiera pani laborantka. Wynik badania jest po około godzinie od pobrania.

W przypadkach wątpliwych wykonuje się tzw. badanie hodowlane, w którym pobrany materiał „sieje się” na odpowiednią pożywkę i inkubuje w cieplarce. Wynik badania w kierunku grzybów chorobotwórczych uzyskuje się po 4 tygodniach w kierunku drożdży po 1 tygodniu.

Do badania miejsce pobierania materiału na skórze musi być oczyszczone z wszelkich kosmetyków, maści, kremów. Płytka paznokciowa nie może być pokryta lakierem.

  • Opis badania

+48 58 551 62 45