Endoskopowe badanie nosa, uszu, ujścia zatok

W Centrum Derm-Al wykonywane są badania endoskopowe laryngologiczne nosa, ujścia zatok i uszu nowoczesnym endoskopem z optyką giętką o jednej z najmniejszych dostępnych średnic 2,8 mm co sprawia, że badanie jest delikatne, bezpieczne i komfortowe.

Diagnostyka endoskopowa umożliwia dotarcie do miejsc, które są trudne do oceny podczas klasycznego badania laryngologicznego, a także obejrzenie ich w powiększeniu, zapisanie obrazu i porównanie efektów leczenia.

Badanie endoskopowe nosa i ujścia zatok polega na wprowadzeniu przez nos światłowodu zakończonego kamerą oraz obserwacji jam nosowych i ujścia zatok na monitorze. Przewód endoskopu jest na tyle wąski (2,8 mm), że badanie to jest praktycznie bezbolesne. Pozwala lekarzowi obejrzeć szczegóły anatomiczne oraz wykryć zmiany patologiczne niewidoczne w klasycznym wziernikowaniu nosa, ocenić w powiększeniu wygląd błony śluzowej nosa, jego drożność, stan ujścia zatok, ewentualną obecność polipów.

Badanie endoskopowe ucha polega na wprowadzeniu światłowodu endoskopowego zakończonego kamerą do przewodu słuchowego i obejrzeniu ucha w powiększeniu. Pozwala to dostrzec szczegóły anatomiczne oraz zmiany w obrębie przewodu słuchowego, błony bębenkowej i ucha środkowego, które przy klasycznym badaniu wziernikiem mogłyby być przeoczone, takie jak: niewielkie perforacje błony bębenkowej, kieszonki retrakcyjne, obecność płynu w uchu środkowym. Endoskopia ucha ułatwia też ocenę pooperacyjną oraz monitorowanie procesu gojenia np. po założeniu drenażu. U dorosłych jest to badanie stosunkowe łatwe do przeprowadzenia i bezbolesne. W przypadku dzieci wymaga współpracy z opiekunem.

Po badaniu pacjent otrzymuje wydruk z badania endoskopowego oraz zalecenia do dalszego postępowania i leczenia farmakologicznego, bądź zabiegowego. Oprócz endoskopii nosa, ujścia zatok i uszu, a także migdałka gardłowego metodą przez nos optyką giętką, w Centrum Derm-Al wykonywana jest również endoskopia szpatułką endoskopową gardła środkowego, krtani, początkowego odcinka tchawicy metodą przez gardło.

  • Opis zabiegu