Fototerapia zmian łuszczycowych, bielactwa, łysienia plackowatego

Centrum Derm-Al posiada specjalistyczną platformę do naświetlań promieniowaniem ultrafioletowym, stosowanym w leczeniu łuszczycy, bielactwa, łysienia plackowatego i niektórych chorób pochodzenia alergicznego np. atopowego zapalenia skóry.

W zależności od wskazań lekarz dermatolog decyduje o zastosowaniu promieniowania UVB lub UVA. Promieniowanie UVB ze względu na długości fal (290-320nm) dociera do naskórka i jest bezpieczniejszą formą terapii, możliwą do stosowania również u dzieci. Promieniowanie UVA, którego długość wiązki mieści się w przedziale 320-400nm dociera do głębszych warstw skóry właściwej i jest stosowane w bardziej zaawansowanych stadiach choroby.
W przypadku leczenia zaawansowanej postaci łuszczycy i przy braku przeciwwskazań możliwe jest prowadzenie tzw. fotochemioterapii PUVA polegającej na naświetlaniu promieniowaniem UVA przy jednoczesnym zażywaniu leków światło uczulających tzw. psolarenów. Ze względu na wspieranie leczenia lekami, ten rodzaj fototerapii jest bardziej skuteczny, ale ma więcej przeciwwskazań i skutków ubocznych.

Technika fototerapii

Fototerapia polega na naświetlaniu zmienionej chorobowo skóry odpowiednim promieniowaniem ultrafioletowym w regularnych odstępach czasu – najczęściej 2-3 razy w tygodniu przez okres 3-6 tygodni. Rodzaj promieniowania, jego moc, czas trwania seansu, jego częstotliwość, a także długość trwania terapii ściśle określa lekarz.

  • Opis badania

+48 58 551 62 45