Kriochirurgia (wymrażanie) stanów przednowotworowych, brodawek wirusowych i brodawek łojotokowych

kriochirurgia

Metodą usuwania brodawek stosowaną w Centrum Derm-Al jest kriochirurgia.

Polega na miejscowym niszczeniu zmian chorobowych poprzez ich zamrażanie przy użyciu podtlenku azotu. Zabieg jest krótki i na ogół niebolesny. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić krótkotrwałe pieczenie, które szybko ustępuje. Powstałe po zamrażaniu zmiany zapalne goją się w ciągu kilku dni. W miejscu wymrożenia zmiany może pozostać drobna blizna.

Usuwanie brodawek
Brodawki, zwane popularnie „kurzajkami” są częstym schorzeniem występującym u dzieci, młodzieży i dorosłych. Przyczyną ich pojawienia się jest infekcja wirusem HPV - brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus). Wirus ten jest bardzo powszechny, występuje na basenach, salach gimnastycznych, różnych przedmiotach. Do zakażenia dochodzi również w kontaktach międzyludzkich. Brodawki powstają poprzez kontakt wirusa z naskórkiem. Najczęstszą lokalizacją brodawek są stopy i dłonie, aczkolwiek każde inne miejsce na skórze jest też możliwe.

Typowe leki przeciwwirusowe w postaci kremów i maści bądź w postaci tabletek są nieskuteczne.

Leczenie polega na zniszczeniu struktury brodawki za pomocą leków stosowanych miejscowo, zawierających kwasy lub przy pomocy tzw. krioterapii, czyli wymrażania za pomocą podtlenku azotu. Zabieg krioterapii przeprowadza lekarz. Do zniszczenia brodawek niewielkich i rosnących na zewnątrz - wystarczy na ogół 1 zabieg. Do zniszczenia brodawek większych, rosnących w głąb skóry (najczęściej na stopach) , koniecznych jest czasem kilka zabiegów. Zabieg jest nieco bolesny. W miejscu wymrażania zazwyczaj powstaje pęcherz. Jeżeli jest duży i uciążliwy, można go przebić sterylną igłą i założyć opatrunek. Miejsce po zabiegu należy chronić przed urazem i zanieczyszczeniem. Nie stosować w nim żadnych kremów ani balsamów. Gojenie zazwyczaj następuje bardzo szybko.

Zdarza się, że niewielkie brodawki mogą ustąpić samoistnie. Związane jest to z procesami odpornościowymi w obrębie skóry.

  • Opis badania
dr med. Barbara Sarankiewicz-Konopka

dr med. Barbara
Sarankiewicz-Konopka

Umów wizytę

dr med. Elżbieta Jasiel-Walikowska

dr med. Elżbieta
Jasiel-Walikowska

Umów wizytę

dr med. Elżbieta Grubska-Suchanek

dr med. Elżbieta
Grubska-Suchanek

Umów wizytę

lek. med. Magdalena Roskosz-Stożkowska

lek. med. Magdalena
Roskosz-Stożkowska

Umów wizytę