Laserowe zamykanie rozszerzonych naczyń i usuwanie zmian naczyniowych

W Centrum Derm-Al jest możliwość zamykania rozszerzonych naczyń krwionośnych oraz usuwania naczyniaków gwiaździstych i rubinowych, specjalistycznym laserem naczyniowym VariLite™.

Rozszerzone naczynia krwionośne tzw. teleangiektazje najczęściej są zlokalizowane na twarzy i dekolcie oraz na podudziach i udach. W zależności od rodzaju poszerzonego naczynia mogą przyjmować różną barwę:

  • żywoczerwoną (naczynia włosowate),
  • sinofioletową (żyłki).

Rozległe teleangiektazje, mogą tworzyć trądzik różowaty. W jego przebiegu zmiany naczyniowe mogą rozprzestrzeniać się na całą twarz, szyję oraz dekolt. Wówczas konieczne będzie wykonanie kilku zabiegów laserowych.

W przypadku ud i podudzi, laserem zamyka się te teleangiektazje, których średnica jest na tyle mała, że trudne byłoby wykonanie zabiegu skleroterapii (podanie środka obliterującego do wnętrza żyły). W tej okolicy najlepsze efekty uzyskuje się w niezaawansowanej chorobie żylakowej lub właśnie po wcześniej wykonanym zabiegu skleroterapii na większych naczynkach.

Idealnym wskazaniem są pojedyncze zmiany naczyniowe typu naczyniak gwiaździsty lub występujący w postaci ciemnoczerwonych grudek - naczyniak rubinowy. Tego typu zmiany mogą być usunięte podczas jednego zabiegu.

Technika wykonania zabiegu laserem VariLite™
Laser ten posiada dwie długości fali 532 nm oraz 940 mn. Wysokopochłanialna wiązka 532 nm ma zastosowanie głównie w leczeniu naczynek o mniejszej średnicy oraz położonych bardziej powierzchniowo, (małych, czerwonych).

Umiarkowanie pochłanialną wiązkę 940 nm stosuje się w przypadku zmian naczyniowych o większej średnicy oraz położonych głębiej, (większe, niebieskie). Przy tej długości fali nie ma znaczenia opalenizna ani fototyp skóry.

  • możliwość doboru fali oraz kontrola czasu trwania impulsu zapewnia precyzję zabiegu, zmniejsza uczucia dyskomfortu oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych
  • wysoka moc lasera VariLite, dostępność różnych plamek zabiegowych oraz regulacja gęstości energii zwiększa skuteczność zabiegu
  • technologia diodowa zapewnia długotrwałą żywotność lasera

Lekarz dobiera i ustawia odpowiednie parametry lasera w zależności od rodzaju zmiany oraz warstwy i struktury skóry. Następnie kieruje wiązkę laserową w wybrane miejsce. Precyzja lasera pozwala na dokonanie zmian w obrębie ściśle wybranej tkanki. Po zabiegu mogą pojawić się strupki lub przebarwienia, utrzymujące się od kilku do kilkunastu dni po zabiegu. Nie należy ich zdrapywać ani usuwać. Lekarz może zalecić stosowanie odpowiedniej maści antybiotykowej w celu przyspieszenia gojenia oraz kremów łagodzących.

Zabieg powoduje uczucie subiektywne jak klucie, pieczenie. ból. Każdy pacjent reaguje inaczej, dlatego możliwe jest wykonanie próby laserowej, by ocenić czy odczucia te są akceptowalne dla pacjenta i jak reaguje jego skóra (np. wielkość odczynu).

Od rozległości zmian oraz ich ilości zależy ilość zabiegów, które należy wykonać. Aby usunąć drobne, pojedyncze naczynia wystarczy tylko jeden zabieg.

Zabieg dotyczący tego samego obszaru skóry może być powtórzony po około 8 tygodniach.

Po zabiegu przez kilka dni należy unikać ćwiczeń fizycznych, masaży, gorących kąpieli i wszystkich sytuacji narażających skórę na urazy. Należy także unikać słońca stosując kosmetyki z wysokim filtrem ochronnym. O szczegółowych zaleceniach poinformuje pacjenta lekarz.

  • Opis zabiegu

+48 58 551 62 45