Dietoterapia w Zespole Policystycznych Jajników (PCOS)

W Centrum Derm-Al pacjentki mogą uzyskać pomoc zarówno endokrynologa jak i dietetyka w zmaganiu się z jedną z najczęstszych, kobiecych chorób endokrynologicznych tzw. Zespole Policystycznych Jajników.

Zespół policystycznych jajkniów (PCOS)  jest to choroba związana z zaburzeniami gospodarki hormonalnej charakteryzująca się hiperandrogenizmem jajników, który oprócz problemów z płodnością, nadmiernego owłosienia, trądziku i łysienia androgenowego prowadzi do rozwoju otyłości brzusznej i jej niekorzystnych konsekwencji metabolicznych. U kobiet z PCOS występuje wrodzona insulinooporność, oznacza to obniżoną wrażliwości organizmu na działanie insuliny - hormonu odpowiedzialnego głównie za regulację poziomu cukru we krwi, ale także gospodarki tłuszczowej.  Zaburzenie to może prowadzić do rozwoju miażdżycy tętnic, nadciśnienia tętniczego i cukrzycy typu drugiego.

Bardzo ważnym elementem leczenia PCOS jest odpowiednia dieta, która ma na celu zmniejszenie masy ciała, poprawę gospodarki węglowodanowej i insulinowrażliwości, zmniejszenie stanu zapalnego, a ostatecznie przywrócenie regularnych miesiączek i owulacji