Dietetyka

dietetyk przed komputerem

Czym zajmuje się dietetyka?

Dietetyka jest to dziedzina nauki, która zajmuje się żywieniem zarówno osób zdrowych jak i chorych. Dzięki połączniu wiedzy z zakresu medycyny, biochemii, fizjologii, technologii żywności oraz wielu innych obszarów nauki, dietetyk dopasowuje sposób żywienia do stanu zdrowia oraz preferencji żywieniowych pacjenta.

Dietetyka to nie tylko odchudzanie

Głównym zadaniem dietetyka jest edukacja oraz praca nad zmianą nawyków żywieniowych pacjenta. Łącząc odpowiednie leczenie farmakologiczne prowadzone przez lekarza ze zmianą sposobu żywienia można osiągnąć znacznie lepsze efekty terapii wielu schorzeń w tym Zespół Policystycznych Jajników (PCOS), łuszczycy, trądziku czy chorób tarczycy. Odpowiednio dopasowana dieta może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych spowodowanych przez stosowane leki oraz zmniejszyć ryzyko nawrotów choroby.

Zadaniem dietetyka nie jest tylko pomoc w zrzuceniu zbędnych kilogramów jednak w przypadku niektórych chorób jest to niezbędny element który może wspomóc dalszą terapię. Redukując nadmiar masy ciała u pacjenta wpływa się na jego samopoczucie i samoocena ale to nie jedyne zalety. Zwiększa się również jego wrażliwość na leki, zmniejsza częstość występowania objawów choroby oraz zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób dietozależnych.

Czym zajmuje się dietetyk w Derm-alu?

Rolą dietetyka w Centrum Derm-al jest nie tylko pomoc w redukcji nadmiernej masy ciała i uzyskaniu wymarzonej sylwetki. Dietetyk współpracując z naszymi lekarzami np. dermatologiem, alergologiem czy endokrynologiem może w oparciu o ich zalecenia dopasować dietę do indywidualnych potrzeb pacjenta zwiększając skuteczność terapii.

Dietetyk w Centrum Derm-Al współpracuje miedzy innymi z dermatologami. Dobranie odpowiedniej diety w terapii chorób skóry może przynieść wiele korzyści. Przykładem może być leczenie trądziku. Ograniczając spożycie niektórych składników odżywczych na przykład cukrów prostych czy tłuszczów trans oraz zwrócenie uwagi niski indeks glikemiczny posiłków można zmniejszyć nasilenie zmian trądzikowych na skórze. Dużą zaletą jest ciągły kontakt naszych specjalistów dzięki czemu możliwe jest monitorowanie leczenia i dopasowywanie zaleceń do aktualnych potrzeb pacjenta.

Współpraca z dietetykiem może być również korzystna u pacjentów cierpiących na alergie, szczególnie alergie pokarmowe. Odpowiednie opracowanie diety zgodnie z zaleceniami lekarza alergologa może zmniejszyć ryzyko objawów alergii a także niedoborów pokarmowych spowodowanych eliminacją niektórych (uczulających) pokarmów. Szczególnie ważne może być prawidłowe zbilansowanie diety u dzieci, co zapewni im wszystkie niezbędne składniki odżywczy do prawidłowego wzrostu i rozwoju mimo rozpoznanej alergii.

Leczenie dietetyczne może znaleźć zastosowanie także u pacjentów cierpiących na choroby endokrynologiczne. Należą do niech między innymi niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto czy zespół policystycznych jajników (PCOS). W Centrum Derm-Al dietetyk współpracując z endokrynologiem może dostosowując odpowiednią dietę do stanu zdrowia pacjenta i wspomóc jego leczenie. Jest to niezwykle ważne u osób z chorobami endokrynologicznymi, w szczególności u pacjentek z PCOS. Poprzez odpowiednią dietę dąży się do zmniejszenia masy ciała, poprawy gospodarki węglowodanowej i insulinowrażliwości, zmniejszenie stanu zapalnego, a ostatecznie przywrócenie regularnych miesiączek i owulacji.

Dietetyk oprócz leczenia dietą i edukacji pacjenta, ma również za zadanie działać mobilizująco. Podczas konsultacji dietetyk stosuje sprawdzone techniki motywujące i pozytywnie dopinguje do osiągania zamierzonych celów.

Kontakt

Centrum Dermatologiczno – AlergologiczneCentrum Dermatologiczno – Alergologiczne
 • Centrum
  Dermatologiczno-Alergologiczne
  Derm-Al Sp. z o.o.
 • ul. Armii Krajowej 116/5
  81-824 Sopot
 • +48 58 345 20 20
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • pon. - pt. 8.00 - 20.00
Wróć do początku strony