Płukanie ucha

W ramach konsultacji w Centrum Derm-Al lekarz laryngolog wykonuje zabieg płukania uszu. Zabieg ten przeprowadza się w przypadku zatkania ucha, a także aby oczyścić ucho w celu umożliwienia prawidłowej diagnozy.

Zatkaniu ucha mogą towarzyszyć objawy takie jak: szum, zaburzenia słuchu, uczucie zalegania wody w uchu, czasem ból. Ucho może zatkać się z powodu kataru, nagłej zmiany ciśnienia, zapalenia lub jako zwiastun głuchoty, także z powodu nieprawidłowego czyszczenia uszu. Najczęstszą przyczyną zatkania ucha jest nagromadzenie woskowiny. Nie powinno usuwać się jej patyczkami higienicznymi, ponieważ zazwyczaj powoduje to wepchnięcie jej jeszcze głębiej, a nawet może prowadzić do uszkodzenia bębenka.

Technika zabiegu
Przed wizytą u laryngologa można zastosować specjalne krople lub aerozole do kupienia bez recepty w aptece, które rozmiękczą wydzielinę. Ułatwi to lekarzowi usunięcie wydzieliny podczas płukania. Zabieg płukania ucha polega na wprowadzeniu do ucha letniej (około 37 st. C) wody strzykawką pod niedużym ciśnieniem. W przypadku płukania uszu dziecku, konieczne jest trzymanie dziecka na kolanach opiekuna i przytrzymanie go według wskazówek lekarza. Zabieg z reguły jest bezbolesny.

W przypadku, gdy laryngolog podejrzewa jednocześnie zapalenie ucha lub perforację błony bębenkowej, woskowinę usuwa specjalnym haczykiem lub odsysa ssakiem.

  • Opis zabiegu
dr med. Krzysztof Kiciński

dr med. Krzysztof Kiciński

Umów wizytę