Trichoskopia – cyfrowa metoda badania włosa

Trichoskopia – cyfrowa metoda badania włosa

W Centrum Derm-Al oferujemy możliwość wykonania trichoskopii – cyfrowego badanie włosa urządzeniem FotoFinder Vexia Gold.

Trichoskopia umożliwia ocenę łodygi włosów, ujścia mieszków włosowych i otaczająca je skóra metodą cyfrową w powiększeniu 20 lub 70 krotnym, bez konieczności pobierania włosów. Jest metodą bezinwazyjną, opierającą się na technice wideodermoskopii.

Trichoskopia pozwala na różnicowanie różnych typów łysienia, szczególnie androgenowego z przewlekłym łysieniem telogenowym, a także umożliwia rozpoznanie włosów dystroficznych, resztkowych i ułamanych. Ta metoda pozwala także na ocenę aktywność takich chorób zapalnych jak liszaj płaski mieszkowy (LPP) i liszaj rumieniowaty krążkowy (DLE).

Trichoskopia umożliwa obiektywną ocenę skuteczności prowadzonej terapii, co w wielu przypadkach jest bardzo istotne dla pacjenta ze względu na psychosomatyczny wymiar wielu dermatoz skóry owłosioną głowy.

Technika badania

Podczas badania za pomocą kamery uzyskuje się obraz włosów i skóry głowy w trzech okolicach: czołowej, skroniowych i potylicznej. W każdej z lokalizacji lekarz wykonuje 4 zdjęcia. W zależności od warunków i podejrzenia klinicznego, badanie wykonuje się z użyciem płynu lub bez („na sucho”). Wynik badania w postaci zdjęć i raportu pacjent uzyskuje po okresie około tygodnia.

  • Opis badania
dr med. Elżbieta Jasiel-Walikowska

dr med. Elżbieta
Jasiel-Walikowska

Umów wizytę

lek. med. Magdalena Roskosz-Stożkowska

lek. med. Magdalena
Roskosz-Stożkowska

Umów wizytę