Immunoterapia swoista (odczulanie)

W Centrum Derm-Al prowadzone jest odczulanie u pacjentów dorosłych oraz u dzieci powyżej 5 roku życia.

Odczulanie czyli immunoterapia swoista jest leczeniem przyczynowym chorób alergicznych. Jego celem jest wywołanie u pacjenta tolerancji na uczulający alergen. Regularne podawanie małych dawek uczulającego alergenu, ściśle pod kontrolą lekarza powoduje modyfikację odpowiedzi immunologicznej organizmu chorego, tak by tolerował alergeny, w sposób taki jak u osób zdrowych. Terapię odczulania prowadzi się u chorych na alergiczny nieżyt nosa i spojówek, astmę oskrzelową, uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych, a w wybranych przypadkach także w atopowym zapaleniu skóry.

Aktualnie odczulanie wykonuje się metodą klasyczną przez podawanie szczepionki w postaci wstrzyknięć podskórnych, lub alternatywnie doustnie czy też podjęzykowo w postaci tabletek albo kropli roztworu zawierającego alergen. Schemat leczenia jest taki sam w przypadku wszystkich dróg podania szczepionki alergicznej i składa się z dwóch etapów:

I etap - faza wstępna polegająca na podawaniu stopniowo, w regularnych odstępach czasu wzrastających dawek szczepionki do osiągnięcia dawki maksymalnej dobrze tolerowanej przez pacjenta. W drugim etapie
II etap - faza podtrzymująca polegająca na podawaniu się maksymalnej dawki osiągniętej w fazie wstępnej w regularnych odstępach czasowych.

Odczulanie trwa 3 do 5 lat. Odczulanie może być prowadzone w formie leczenia całorocznego lub przedsezonowego. Leczenie całoroczne jest stosowane w przypadku uczulenia na alergeny przewlekle i całorocznie występujące w środowisku pacjenta takie jak alergeny kurzu domowego, kota, psa i inne, ale także może być prowadzone u pacjentów uczulonych na alergeny występujące sezonowo takie jak pyłki drzew, traw czy chwastów. Forma leczenia przedsezonowego jest zarezerwowana dla pacjentów uczulonych na alergeny sezonowe.

Cena 60 PLN Potrzebujesz kompleksowej porady alergologa > skontaktuj się z nami tutaj