Korekcja brodawek sutkowych

W Centrum Derm-Al wykonywana jest korekcja brodawek sutkowych w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przeprowadzany jest z powodu wklęsłych lub nadmiernie spłaszczonych brodawek, lub w celu zmniejszenia wielkości brodawki, lub zmniejszenia otoczki sutkowej.

Korekcja wciągniętych brodawek
Zazwyczaj przyczyną wciągnięcia brodawki sutka pod poziom skóry jest nieprawidłowa budowa. Może to być jednak także objaw poważnej choroby, dlatego przed podjęciem leczenia operacyjnego należy przeprowadzić wyczerpujące badania obrazowe (mammografia, usg), aby ją wykluczyć.

Zabieg polega na chirurgicznym przemieszczeniu brodawki sutka ponad poziom skóry i odpowiednim zszyciu mającym zabezpieczyć przed ponownym wciągnięciem. Brodawka sutkowa zostaje uwolniona ze zwłókniałych tkanek poprzez rozluźnienie więzadeł wokół jej obwodu, wzdłuż przewodów mlecznych. Zastosowana metoda pozwala zachować możliwość karmienia piersią w przyszłości.

Zmniejszenie wielkości brodawki
Nadmierne wydłużenie brodawek i powiększenie otoczek może być wrodzone lub wystąpić w następstwie laktacji i karmienia piersią.

Zabieg w zależności od potrzeby polega na chirurgicznym skróceniu brodawek i zmniejszeniu średnicy otoczek poprzez usunięcie pierścieniowatego fragmentu skóry u podstawy brodawki i odpowiednie założenie szwów. Metoda ta również nie narusza ciągłości przewodów mlecznych.

Zabieg trwa około 1 godziny. Po zabiegu pacjentka może wrócić do domu.

W ciągu 1 – 2 dni należy zgłosić się na zmianę opatrunku, a po 7 dniach na zdjęcie szwów. W pierwszych dniach po zabiegu w operowanym miejscu może być odczuwany ból, pieczenie, ciągnięcie. Może dojść również do przejściowych zaburzeń czucia w obrębie brodawek i otoczek. Objaw ten ustępuje w ciągu kilku tygodni po zabiegu. Do pełnej aktywności fizycznej i seksualnej można wrócić w ciągu od kilku do kilkunastu dni. Wynik zabiegu jest trwały, jednak kolejne ciąże i okresy karmienia piersią oraz zmiany wielkości piersi pod wpływem wahań hormonalnych lub znacznego przyrostu wagi ciała mogą zmienić uzyskany efekt.

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja u lekarza wykonującego zabieg oraz wykonanie badań: morfologia; parametry krzepnięcia: INR (międzynarodowy współczynnik znormalizowany), PT (czas protrombinowy), APTT(czas kaolinowo-kefalinowy); elektrolity: sód i potas; kreatynina; glukoza; antygeny HBS AG; przeciwciała anty-HCV; grupa krwi; EKG

Cena zabiegu od 2500 do 3500 PLN