Oczyszczenie paznokcia zmienionego chorobowo, pourazowego

Dzięki bliskiej współpracy w Gabinecie Podologicznym Derm-Al lekarzy dermatologów ze specjalistami podologii jest możliwość przyspieszenia procesu leczenia. W trakcie leczenia dermatologicznego paznokci, jednoczesne, systematyczne zabiegi u podologa polegające na usuwaniu zmienionych chorobowo fragmentów płytek, oczyszczaniu paznokci oraz ich ewentualnej rekonstrukcji, poprawiają wnikanie preparatów leczniczych stosowanych miejscowo, zabezpieczają przed powikłaniami, ułatwiają wyleczenie i dają korzystny efekt estetyczny.

Do najczęstszych przyczyn zniszczenia częściowego lub całościowego płytki paznokciowej należy zakażenie grzybicze. Grzybica jest chorobą zakaźną. Zarazić można się korzystając z basenów, w ośrodkach sportowych, hotelach itp. W przypadku nieleczenia grzybicy często dochodzi do zakażenia całej rodziny. Szczególnie podatne są osoby, które cierpią na otyłość, cukrzycę, niedokrwistość, zaburzenia krążenia, hormonalne i układu odpornościowego oraz przyjmujące cytostatyki, sterydy i leki hormonalne. Zakażeniu grzybicą może sprzyjać nieodpowiednia pielęgnacja stóp, na przykład używanie mydeł o niewłaściwym pH (osłabiają naturalną barierę ochronną skóry), niedokładne osuszanie po myciu, zbyt częste i długotrwałe moczenie stóp. Początkowo grzybica może rozwijać się na jednym paznokciu, stopniowo zakażając kolejne. Chorobie czasami towarzyszy hiperkeratoza podpaznokciowa oraz płytki paznokciowej. Takie zmiany chorobowe często uniemożliwiają wnikanie preparatów leczniczych w głąb paznokcia, utrudniając i spowalniając proces leczenia. Dlatego ważne jest w trakcie terapii systematyczne oczyszczanie paznokci przez podologa.

Obcięcie paznokci i oczyszczenie wałów paznokciowych to zabiegi również dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi, które z powodu słabszego wzroku i obniżonej sprawności fizycznej mają problemy z samodzielnym zadbaniem o swoje stopy i paznokcie. Trudnością dla nich często jest już samo obcięcie paznokci, nierzadko zgrubiałych, przerośniętych i bardzo twardych. Specjalista podolog przy użyciu profesjonalnych narzędzi może obciąć je i oszlifować w bezpieczny i bezbolesny sposób.

Innym przypadkiem jest oczyszczenie paznokcia pourazowego, które ma na celu skorygowanie ewentualnych nieprawidłowości przy wzroście, zabezpieczenie przed stanem zapalnym i powikłaniami. Odsłonięte łożysko paznokcia ułatwia wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Podolog może je zabezpieczyć wykonując rekonstrukcję płytki, nadając jej jednocześnie naturalny kształt i estetyczny wygląd.

Ważne jest skonsultowanie u dermatologa każdej zmiany zabarwienia paznokci. Czasem punktowa zmiana zabarwienia podpaznokciowego wyglądająca jak uraz może okazać się groźnym znamieniem barwnikowym.

Technika zabiegu oczyszczenia paznokcia zmienionego chorobowo:
Zabieg wykonywany jest przy użyciu profesjonalnej frezarki oraz frezów. Narzędzia są sterylne bądź jednorazowe. Podolog po dezynfekcji stóp pacjenta przeprowadza oględziny i wywiad. Zebrane informacje są notowane w karcie podologicznej pacjenta.

Płytka paznokciowa zostaje skrócona i opracowana, usunięte zostają zmienione chorobowo fragmenty paznokcia. Następnie odsunięte zostają skórki i dokładnie oczyszczone wały boczne. W przypadku grzybicy często osłabiony paznokieć zaczyna głębiej się osadzać, co może skutkować wrastaniem. Na koniec podolog aplikuje odpowiedni preparat leczniczy w sposób prawidłowy i we wskazanej dawce.

Jeśli płytka paznokciowa jest zajęta chorobowo tylko w części i dodatkowo stosowane jest leczenie doustne podolog może przeprowadzić rekonstrukcję paznokcia przy użyciu specjalistycznych żeli, mas bądź akryli podologicznych.

Cena zabiegu oczyszczenia paznokcia zmienionego chorobowo, pourazowego: od 50 PLN