Zabiegi laserowe frakcyjne / laserowe usuwanie blizn / badanie znamion

Centrum Derm-Al wyposażone jest w laser frakcyjny CO2 Fire Xel, którym są wykonywane zabiegi chirurgiczne oraz frakcyjne. Nowoczesne rozwiązania w tym laserze m.in. minimalna wielkość plamki 120 µm oraz szybkość impulsu pozwalają zmniejszyć odczucia bólowe, przyspieszyć gojenie i poprawić komfort zabiegu w porównaniu z innymi laserami dostępnymi na rynku.

Chirurgią laserową możemy usunąć zmiany m.in.: włókniaki, brodawki łojotokowe, znamiona naskórkowe, kłykciny, mięczaki zakaźne, prosaki, grudki perliste prącia, kępki żółte powiek, blizny przerostowe.

Laser CO2 emituje wiązkę podczerwoną o długości fali 10600nm, która jest absorbowana przez wodę. Woda w tkance pochłania energię prowadząc do odparowania komórek tzw. ablacji i zniszczenia w ten sposób danej zmiany. Zabieg jest bezkrwawy, bo w miejscu działania lasera wytwarza się strefa koagulacji. Metoda ta zapewnia dużą precyzję i najmniejsze z dostępnych metod ryzyko powstawania blizn.
Metodę laserowego usunięcia zmiany wyklucza się w przypadku podejrzenia o melanoma maligna (czerniak), dlatego przed jej zastosowaniem ważna jest fachowa ocena zmiany skórnej przez lekarza specjalistę. W sytuacji podejrzenia, zmiana nie może być zniszczona wiązką laserową, a jedyną dopuszczalną metodą jej usunięcia będzie tradycyjna chirurgia. Umożliwi ona wykonanie badania histopatologicznego i potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy, a także zapewni usunięcie zmiany z kilku lub kilkunastu milimetrowym marginesem, co w przypadku znamion barwnikowych jest niezbędne.

Zabiegi laserowe frakcyjne stosuje się w celu uzyskania silnej przebudowy skóry np.: w likwidacji blizn potrądzikowych, pooperacyjnych, oparzeniowych, w usuwaniu rozstępów, zmarszczek (resurfacing), wiotkości skóry, przebarwień wywołanych lekami i działaniem słońca, plam na dłoniach, dla regeneracji skóry, polepszenia wyglądu, zmniejszenia porów, poprawy kolorytu, wygładzenia. Zabiegi laserem CO2 frakcyjnym w wielu powyższych przypadkach dają najlepsze efekty, a w niektórych, jak rozstępy - jedyne, możliwe.

Zabieg frakcyjny laserem CO2 polega na przeprowadzeniu odparowania punktowego na danym obszarze skóry. Skaner lasera frakcyjnego „dziurkuje" skórę tysiącami mikroskopijnych kolumn, tworząc w niej termiczne mikrouszkodzenia. Wokół tych „nakłuć” pozostaje siateczka zdrowej, nieuszkodzonej skóry, co pobudza do silnej i szybkiej regeneracji. Dodatkowo energia lasera docierając do głębokich warstw stymuluje fibroblasty i prowadzi do tworzenia zdrowego, elastycznego kolagenu.

Poprawa jakości skóry ma znaczenie nie tylko estetyczne, „stara” skóra jest bardziej narażona na nowotwory. Ryzyko zachorowania na nowotwór skóry zwiększa się z wiekiem. Każdy proces starzenia się skóry niesie ze sobą skłonność do rozwoju stanów nowotworowych, które nie leczone mogą przekształcić się w nowotwór skóry (głownie rak kolczystokomórkowy).

Technika zabiegu laserowego frakcyjnego:
Lekarz specjalista dostosowuje ustawienia parametrów lasera do rodzaju problemu skóry oraz oczekiwanych efektów. Dzięki małej plamce zabiegowej i szybkości impulsu odczucia bólowe nie są tak wielkie i nie ma konieczności zastosowania kremu znieczulającego. Ma to pozytywny wpływ na efekt, ponieważ energia lasera CO2, która jest absorbowana przez wodę, nie jest wytracana w kremie zawierającym zazwyczaj dużą ilość wilgoci. Zabieg polega na przykładaniu głowicy lasera w danym obszarze skóry i działaniu na niego sekwencją impulsów, odczuwanych jak mikro ukłucia. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i może utrzymywać się pieczenie. Lekarz zabezpiecza obszar poddany zabiegowi maścią łagodzącą. Na drugi dzień po zabiegu normalne jest wystąpienie silnego obrzęku, zwłaszcza okolic oczu, gdy zabieg wykonywany był na twarzy. W ciągu około 1-2 dni obrzęk znika, a wyraźnie widoczne stają się strupki w formie małych brązowych kropeczek. Okolicy poddanej zabiegowi nie należy myć przez ok. 24 godziny od zabiegu, a przez kolejne dwa dni przemywać delikatnie, bez pocierania. Od drugiego dnia należy stosować kremy nawilżające. Przez okres co najmniej 2 tygodni nie powinno się stosować kosmetyków zawierających alkohol. Po zabiegu przez kilka dni należy unikać ćwiczeń fizycznych, masaży, gorących kąpieli i wszystkich sytuacji powodujących zaczerwienienie, przekrwienie lub narażających skórę na urazy. Należy także unikać słońca stosując kosmetyki z wysokim filtrem ochronnym 50+, przez minimum 30 dni. Gojenie trwa od 5 do 10 dni. Pierwszy efekt widoczny jest po około 2 tygodniach, pełen efekt po około 6 tygodniach, gdy nastąpi odbudowa kolagenu. Powtórzenie zabiegu wpływa na uzyskanie lepszego efektu.

Zabieg laserowy frakcyjny może być połączony z osoczem bogatopłytkowym, które przyspiesza gojenie i wpływa pozytywnie na odbudowę skóry. Więcej o ostrzykiwaniu osoczem bogatopłytkowym jest tu.

Cena usunięcia pojedynczej zmiany laserem CO2 Fire Xel: od 300 PLN
kolejnej w trakcie tego samego zabiegu 100 PLN

Cena zabiegu frakcyjnego laserem CO2 Fire Xel zależy od wielkości powierzchni poddanej zabiegowi:
Cała twarz 1200 PLN
Policzki 800 PLN
Okolice oczu 400 PLN
Szyja 800 PLN
Dekolt 1000 PLN
Obie dłonie 800 PLN
Ramię 800PLN
Cała ręka 1600 PLN
Brzuch 2400 PLN