Zabiegi laserowe frakcyjne / laserowe usuwanie blizn

Centrum Derm-Al wyposażone jest w laser frakcyjny CO2 Fire Xel, którym są wykonywane zabiegi chirurgiczne oraz frakcyjne. Nowoczesne rozwiązania w tym laserze m.in. minimalna wielkość plamki 120 µm oraz szybkość impulsu pozwalają zmniejszyć odczucia bólowe, przyspieszyć gojenie i poprawić komfort zabiegu w porównaniu z innymi laserami dostępnymi na rynku.

Chirurgią laserową możemy usunąć zmiany m.in.: włókniaki, brodawki łojotokowe, znamiona naskórkowe, pieprzyków, kłykciny, mięczaki zakaźne, prosaki, grudki perliste prącia, kępki żółte powiek, blizny przerostowe.

Laser CO2 emituje wiązkę podczerwoną o długości fali 10600nm, która jest absorbowana przez wodę. Woda w tkance pochłania energię prowadząc do odparowania komórek tzw. ablacji i zniszczenia w ten sposób danej zmiany. Zabieg jest bezkrwawy, bo w miejscu działania lasera wytwarza się strefa koagulacji. Metoda ta zapewnia dużą precyzję i najmniejsze z dostępnych metod ryzyko powstawania blizn.

Metodę laserowego usunięcia zmiany wyklucza się w przypadku podejrzenia o melanoma maligna (czerniak), dlatego przed jej zastosowaniem ważna jest fachowa ocena zmiany skórnej przez lekarza specjalistę. W sytuacji podejrzenia, zmiana nie może być zniszczona wiązką laserową, a jedyną dopuszczalną metodą jej usunięcia będzie tradycyjna chirurgia. Umożliwi ona wykonanie badania histopatologicznego i potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy, a także zapewni usunięcie zmiany z kilku lub kilkunastu milimetrowym marginesem, co w przypadku znamion barwnikowych jest niezbędne.

Zabiegi laserowe frakcyjne stosuje się w celu uzyskania silnej przebudowy skóry np.: w likwidacji blizn potrądzikowych, pooperacyjnych, oparzeniowych, w usuwaniu rozstępów, zmarszczek (resurfacing), wiotkości skóry, przebarwień wywołanych lekami i działaniem słońca, plam na dłoniach, dla regeneracji skóry, polepszenia wyglądu, zmniejszenia porów, poprawy kolorytu, wygładzenia. Zabiegi laserem CO2 frakcyjnym w wielu powyższych przypadkach dają najlepsze efekty, a w niektórych, jak rozstępy - jedyne, możliwe.

Zabieg frakcyjny laserem CO2 polega na przeprowadzeniu odparowania punktowego na danym obszarze skóry. Skaner lasera frakcyjnego „dziurkuje" skórę tysiącami mikroskopijnych kolumn, tworząc w niej termiczne mikrouszkodzenia. Wokół tych „nakłuć” pozostaje siateczka zdrowej, nieuszkodzonej skóry, co pobudza do silnej i szybkiej regeneracji. Dodatkowo energia lasera docierając do głębokich warstw stymuluje fibroblasty i prowadzi do tworzenia zdrowego, elastycznego kolagenu.

Poprawa jakości skóry ma znaczenie nie tylko estetyczne, „stara” skóra jest bardziej narażona na nowotwory. Ryzyko zachorowania na nowotwór skóry zwiększa się z wiekiem. Każdy proces starzenia się skóry niesie ze sobą skłonność do rozwoju stanów nowotworowych, które nie leczone mogą przekształcić się w nowotwór skóry (głownie rak kolczystokomórkowy).

Technika zabiegu laserowego frakcyjnego

Lekarz specjalista dostosowuje ustawienia parametrów lasera do rodzaju problemu skóry oraz oczekiwanych efektów. Dzięki małej plamce zabiegowej i szybkości impulsu odczucia bólowe nie są tak wielkie i nie ma konieczności zastosowania kremu znieczulającego. Ma to pozytywny wpływ na efekt, ponieważ energia lasera CO2, która jest absorbowana przez wodę, nie jest wytracana w kremie zawierającym zazwyczaj dużą ilość wilgoci.

Jak wygląda zabieg usuwania blizn, brodawek i innych zmian skórnych?

Zabieg polega na przykładaniu głowicy lasera w danym obszarze skóry i działaniu na niego sekwencją impulsów, odczuwanych jak mikro ukłucia. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i może utrzymywać się pieczenie. Lekarz zabezpiecza obszar poddany zabiegowi maścią łagodzącą. Na drugi dzień po zabiegu normalne jest wystąpienie silnego obrzęku, zwłaszcza okolic oczu, gdy zabieg wykonywany był na twarzy.

W ciągu około 1-2 dni obrzęk znika, a wyraźnie widoczne stają się strupki w formie małych brązowych kropeczek. Okolicy poddanej zabiegowi nie należy myć przez ok. 24 godziny od zabiegu, a przez kolejne dwa dni przemywać delikatnie, bez pocierania. Od drugiego dnia należy stosować kremy nawilżające. Przez okres co najmniej 2 tygodni nie powinno się stosować kosmetyków zawierających alkohol.

Rekomendacje po zabiegu

Po zabiegu przez kilka dni należy unikać ćwiczeń fizycznych, masaży, gorących kąpieli i wszystkich sytuacji powodujących zaczerwienienie, przekrwienie lub narażających skórę na urazy. Należy także unikać słońca stosując kosmetyki z wysokim filtrem ochronnym 50+, przez minimum 30 dni. Gojenie trwa od 5 do 10 dni. Pierwszy efekt widoczny jest po około 2 tygodniach, pełen efekt po około 6 tygodniach, gdy nastąpi odbudowa kolagenu. Powtórzenie zabiegu wpływa na uzyskanie lepszego efektu.

Zabieg laserowy frakcyjny może być połączony z osoczem bogatopłytkowym, które przyspiesza gojenie i wpływa pozytywnie na odbudowę skóry. Więcej o ostrzykiwaniu osoczem bogatopłytkowym jest tu.


Cena usunięcia pojedynczej zmiany laserem CO2 Fire Xel: od 300 PLN
kolejnej w trakcie tego samego zabiegu 100 PLN

Cena zabiegu frakcyjnego laserem CO2 Fire Xel zależy od wielkości powierzchni poddanej zabiegowi:
Cała twarz 1200 PLN
Policzki 800 PLN
Okolice oczu 400 PLN
Szyja 800 PLN
Dekolt 1000 PLN
Obie dłonie 800 PLN
Ramię 800PLN
Cała ręka 1600 PLN
Brzuch 2400 PLN

laserowe usuwanie brodawek gdańsk
Laserowe usuwanie pieprzyków Gdańsk