Videostroboskopia - ocena krtani w czasie fonacji (wytwarzania dźwięku przez krtań)

W Centrum Derm-Al jest możliwość wykonania videostroboskopii – badania krtani z oceną funkcji głosu.

Badanie wykonywane jest przy pomocy endoskopu z kamerą przy użyciu światła stroboskopowego. Pacjent wraz z lekarzem ma możliwość obejrzenia badania na monitorze komputera oraz otrzymania filmu.

Videostroboskopia pozwala sprawdzić stopień napięcia, ruchomość i stan strun głosowych, ocenić ich budowę i czynności, wykryć zmiany patologiczne, również nowotworowe.

Technika badania
Badanie wykonuje lekarz laryngolog przy użyciu cieniutkiej szpatułki endoskopowej w jednorazowym zabezpieczeniu. Endoskop wprowadzany jest do gardła pacjenta, podobnie jak tradycyjna szpatułka przy zwykłym badaniu laryngologicznym. Dzięki mikro kamerze na końcu szpatułki, badanie jest sfilmowane i nagrywane na komputer. W trakcie badania pacjent poproszony jest o wypowiedzenie samogłosek. Oświetlenie krtani światłem stroboskopowym (pulsacyjnym) o częstotliwości drgań różnej od częstości drgań fałdów głosowych powoduje, że ruch fałdów głosowych widoczny jest w zwolnionym tempie. Pozwala to na dokładne zaobserwowanie tego ruchu w czasie fonacji, czyli w trakcie czynności głosowych oraz ocenę ewentualnych nieprawidłowości.

Badanie to przydatne jest u osób które skarżą się na problemy z bólem gardła, chrypką, szczególnie u tych, które zawodowo posługują się głosem (np. nauczycieli, wykładowców, aktorów czy śpiewaków), aby prawidłowo zdiagnozować przyczyny tych zaburzeń, zaplanować leczenie oraz oszacować rokowania.

  • zdiagnozowanie zmian zapalnych i przerostowych,
  • wykrycie obecności torbieli, guzków, polipów,
  • wykrycie obecności ciała obcego w gardle,
  • ocenę krtani przed planowaną operacją tarczycy,
  • wstępną diagnostykę nowotworu gardła.
  • Opis zabiegu
dr med. Krzysztof Kiciński

dr med. Krzysztof Kiciński

Umów wizytę