Gabinet podologiczny

Podologia to dziedzina, która zajmuje się leczeniem i profilaktyką chorób stóp i paznokci. W Polsce jest jednym z działów kosmetologii, ale w wielu krajach Europy: Niemczech, Francji czy Szwajcarii – jest dziedziną medycyny. Podolog musi posiadać wiedzę z zakresu dermatologii, ortopedii, chirurgii a nawet diabetologii. Zabiegi podologiczne mogą być uzupełnieniem procesu leczenia prowadzonego przez lekarza dermatologa, lub skuteczną profilaktyką dla zdrowia stóp i paznokci, np. gdy pacjent decyduje się na regularny pedicure w gabinecie podologicznym.

Pewne problemy w obrębie stóp, z którymi zgłaszają się pacjenci do dermatologa, mogą wymagać również pomocy podologa np. w przypadku grzybicy, lub łuszczycy paznokci, profesjonalne oczyszczanie płytek paznokci przez podologa ułatwi wnikanie preparatów leczniczych i przyspieszy proces leczenia, lub w przypadku brodawki wirusowej tzw. kurzajki, gdy jest głęboko pod warstwą zrogowaciałego naskórka, usunięcie go przez podologa, ułatwi dermatologowi jej wymrożenie. Niektóre schorzenia dermatolog od razu przekaże podologowi ponieważ uporać się z nimi można wyłącznie za pomocą zabiegów, których dermatolog w ogóle nie wykonuje, np. odciski, wrastające paznokcie, pękające pięty i inne. Często pacjenci z odciskiem lub wrastającym paznokciem zwracają się też do chirurga, który wprawdzie może wykonać zabieg: chirurgicznie usunąć odcisk lub paznokieć, jednak jest to metoda ostateczna, często wymagająca założenia szwów i rekonwalescencji. Warto w takich przypadkach skonsultować się z podologiem, który może usunąć odcisk za pomocą specjalnych frezów, a wrastający paznokieć wyprowadzić zakładając specjalną klamerkę ortonyksyjną. Wizyta u specjalisty podologa zazwyczaj przynosi natychmiastową ulgę i nie wyklucza z codziennej aktywności.

Jakie zabiegi podologiczne wykonujemy

W gabinecie podologicznym w Centrum „Derm-Al” wykonywane są zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne m.in: leczenie wrastających paznokci, zakładanie klamer ortonyksyjnych, usuwanie hiperkeratoz, modzeli, odcisków, leczenie paznokci grzybiczych lub łuszczycowych, pękających pięt, pocących stóp, odbudowa paznokci uszkodzonych, ortoptyka. Podolodzy udzielają pacjentom wskazówek dotyczących odpowiedniej pielęgnacji stóp i paznokci, stosowania specjalistycznych preparatów kosmetycznych i podstawowych środków farmaceutycznych, a także w przypadku rozpoznania, zalecają odpowiednie badania, zabiegi lub kierują do lekarza specjalisty, jeśli zdiagnozowane zmiany wymagają interwencji chirurgicznej lub dodatkowego leczenia dermatologicznego. W Centrum „Derm-Al” jest możliwość wykonania badań mikologicznych (w kierunku grzybicy) oraz leczenia grzybicy laserem medycznym.

Dla kogo przeznaczone są zabiegi podologiczne

Zabiegi i pielęgnacja są przeznaczone dla pacjentów z problemami podologicznymi typu paznokcie wrastające, uszkodzone lub grzybicze, odciski, pękające pięty, modzele, rogowacenia, dla zagrożonych schorzeniami na skutek deformacji stóp i palców, niewydolności układu krwionośnego, cukrzycy (stopa cukrzycowa, neuropatia, owrzodzenia), dla osób starszych i z problemami ruchowymi, kobiet w ciąży, oraz wszystkich, którym zależy na bezpiecznie i fachowo wykonanym pedicure. Zabiegi wykonują specjaliści podolodzy, przy użyciu profesjonalnych preparatów i sprzętu, oraz sterylnych narzędzi.

Jedna z naszych specjalistek Monika Anhalt-Szawłowska posiada tytuł Mistrza Polski Podologi uzyskany w ogólnopolskim konkursie w 2015 roku.

Wróć do początku strony