Usuwanie zmarszczek mimicznych

W Derm-Al Beauty stosowanych jest wiele metod usuwania zmarszczek. Zmarszczki mimiczne najlepiej zlikwidować przy pomocy preparatu toksyny botulinowej.

Toksyna botulinowa typu A potocznie zwana botoksem to neurotoksyna wytwarzana przez szczep bakterii – beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Odpowiednie podanie jej w skórę powoduje blokadę komórek nerwowych. Zakończenia nerwów usytuowane w skórze przestają przewodzić impulsy nerwowe do drobnych mięśni znajdujących się pod skórą. Skóra w danym miejscu przestaje się marszczyć, rozpręża się, wygładza. Dlatego w miejscu poddanym zabiegowi zmarszczki znikają, a także nie mają możliwości się pogłębiać. Botulinę warto zastosować zanim zmarszczki będą bardzo mocno utrwalone, jako swego rodzaju profilaktykę, ponieważ silnie „zagnieciona” zmarszczka z czasem staje się trudna do rozprostowania. Gdy mamy do czynienia z bardzo głęboką zmarszczką, w której doszło już do naruszenia włókien kolagenowych, nie należy oczekiwać jej całkowitego wygładzenia, a raczej spłycenie. Z pewnością jednak nie będzie się powiększać. W takim przypadku po zabiegu botuliną można zastosować wypełnienie danej zmarszczki odpowiednim preparatem kwasu hialuronowego.

Zmarszczki mimiczne kwalifikujące się do zabiegu botoksem:
  • między brwiami ("lwia zmarszczka")
  • poprzeczne czoła
  • wokół oczu ("kurze łapki")
  • wokół ust ("kod paskowy")
Wbrew obawom pacjentów, zastosowanie toksyny botulinowej jest zabiegiem mało inwazyjnym i nie ma wielu przeciwwskazań. Do najważniejszych należą: ciąża, alergie, choroby krwi i układu krzepnięcia. Substancja ta w celach leczniczych wykorzystywana jest od 1973 r. Ma ona szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, między innymi w okulistyce. Pierwszym jej zastosowaniem było leczenie choroby zezowej u dzieci.

Technika zabiegu:
Zabieg polega na precyzyjnym wstrzyknięciu niewielkiej dawki roztworu toksyny botulinowej w wybrane mięśnie twarzy. Sama aplikacja trwa 5 - 10 minut. Najczęściej wykonuje się ją bez znieczulenia, ale istnieje możliwość znieczulenia maścią Emla. Na działanie znieczulające maści należy poczekać minimum pół godziny. W miejscach wstrzyknięcia mogą być widoczne punkty nakłuć, które szybko znikają. W przypadku skóry bardzo wrażliwej mogą utrzymywać się dłużej, a także pojawić się drobne siniaczki.

Przez 4 godziny po zabiegu nie powinno kłaść się ani schylać oraz nie należy spożywać alkoholu do końca dnia. Jeszcze przez dobę po zabiegu należy unikać wszystkiego, co mogłoby podnieść ciśnienie krwi: solarium, kąpieli słonecznych, sauny, ćwiczeń sportowych, masażu.

Botulina zaczyna działać po 2-3 dniach od wstrzyknięcia, ale pełny efekt zabiegu widoczny jest po 14 dniach. Efekt zabiegu nie jest trwały, po pierwszej aplikacji utrzymuje się około 3 - 5 miesięcy, po każdej kolejnej jest zwykle dłuższy. Zabieg można wykonać 2-3-krotnie w ciągu roku.

W medycynie estetycznej botoks z powodzeniem stosuje się również w leczeniu nadpotliwości.

Cena zabiegu usunięcia zmarszczek preparatem botoksu:
jedna okolica 500 PLN
dwie okolice 900 PLN
trzy okolice 1200 PLN