Chirurgiczne leczenie wrastającego paznokcia

W Centrum Derm-Al stosowane są nowoczesne metody leczenia wrastających paznokci, które zazwyczaj zapobiegają interwencji chirurgicznej (korekcja paznokcia klamrą metalową - ortonyksyjną, lub metoda Arkady). W nielicznych przypadkach, w których konieczne okazuje się leczenie chirurgiczne, jest możliwość przeprowadzenia takiego zabiegu.

Metody chirurgicznego leczenia wrastającego paznokcia:

  • metoda Quenu - polega na wycięciu bocznej, wrastającej części paznokcia w kształcie klinu wraz z łożyskiem (macierzą), tkankami miękkimi i wałem paznokciowym. Duża część płytki paznokcia jest pozostawiona, a konieczność jej całkowitego usunięcia pojawia się rzadko, np. w sytuacjach, gdy pod całym paznokciem jest ropny stan zapalny, lub gdy paznokieć jest całkowicie zniszczony grzybicą. Po zastosowaniu tej metody, paznokieć najczęściej odrasta. Jeśli przyczyny schorzenia nie były wyłącznie mechaniczne typu uraz, zbyt ciasne obuwie, źle przycinane paznokcie, a wynikały ze skłonności to może zdarzyć się nawrót wrastania.
  • metoda fenolizacji – polega na wycięciu brzegu paznokcia (jak wyżej) i zastosowaniu roztworu 88% fenolu. Metoda ta nie wymaga szycia rany. Założenie aplikatora z fenolem, powoduje trwałe usunięcie fragmentu macierzy paznokcia, dzięki czemu paznokieć rośnie w nowym kształcie, węższy i dolegliwości nie wracają.

Technika zabiegu
Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym 1% Lignocainą. Jeżeli konieczny był duży ubytek tkanek, chirurg założy pojedyncze szwy. Często jednak wystarczy sam opatrunek. Zabieg nie wyłącza z codziennej aktywności, choć przez pierwsze dni należy szczególnie uważać, aby nie urazić palca.

  • Opis zabiegu
lek. med. Elżbieta Bednarczyk

lek. med.
Elżbieta Bednarczyk

Umów wizytę