Leczenie chrapania i bezdechów sennych laserowo lub radiochirurgicznie
- Opis zabiegu
-
W Centrum Derm-Al zabiegi leczące chrapanie wykonuje lekarz specjalista laryngolog laserem CO2 lub metodą radiochirurgii.
Jeżeli chrapanie u pacjenta wynika z przyczyn takich jak wiotkość mięśni podniebienia, niedrożny nos, zbyt duży języczek, przerost migdałków podniebiennych, problem może być zlikwidowany leczeniem zabiegowym.
Zarówno zabiegi laserowe jak i radiochirurgiczne to alternatywa do tradycyjnej chirurgii. Są mniej inwazyjne, nie wymagają pobytu w szpitalu, występuje w nich mniejsze ryzyko krwawienia i bólu, nie ma konieczności zakładania szwów, a po zabiegu jest znacznie krótszy okres rekonwalescencji. W obu metodach celem jest działanie bądź wiązką laserową bądź elektrodą emitującą fale radiowe na tkanki miękkie w obrębie gardła lub nosa odpowiedzialne za chrapanie. Zazwyczaj chodzi o zlikwidowanie drgania tkanek podniebienia poprzez jego usztywnienie, także o przywrócenie prawidłowej drożności nosa, skrócenie języczka lub zredukowanie migdałków. W porównaniu do metody laserowej fale radiowe mniej uszkadzają obszar wokół miejsca poddawanego zabiegowi co zmniejsza ryzyko powikłań i przyspiesza gojenie. Jednak jaką metodą będzie wykonany zabieg decyduje lekarz na konsultacji kwalifikującej. Lekarz również ocenia, które z procedur należy wykonać, aby uzyskać pożądany efekt. Czasem wystarczy tylko utwardzić podniebienie, aby już uporać się z problemem.
Chrapanie to problem nie tylko dla osób śpiących w jednaj sypialni. Osoba, która chrapie ma trudności z wyspaniem się, cierpi na bezdech. Niedosyt głębokiego snu powoduje nadmierną senność w ciągu dnia, obniżenie koncentracji, bóle głowy, drażliwość, wybuchowość. Zakłócenia oddechowe są niekorzystne dla zdrowia, czasem nawet niebezpieczne.
Bezdech spowodowany jest zamknięciem górnych dróg oddechowych i wiąże się z niedotlenieniem mózgu, serca, nerek, wątroby. Może on także prowadzić do zaburzeń ze strony układu krążenia, np. zakłóceń rytmu serca, nadciśnienia tętniczego, a także osłabienia potencji.
Technika zabiegu redukującego chrapanie:
Zabieg przeprowadza lekarz specjalista laryngolog, w gabinecie zabiegowym, w znieczuleniu miejscowym (podobnym do stomatologicznego). Zabieg polega na działaniu odpowiednią elektrodą lub wiązką laserową na miejsca odpowiedzialne za występowanie chrapania. Zabieg trwa od 30 do 60 min.Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja kwalifikująca u lekarza laryngologa, który będzie przeprowadzał zabieg. Konsultacja ta jest wymagana również w przypadku posiadania skierowania na zabieg od innego lekarza.
-