W Centrum Derm-Al chirurgicznie usuwane są zmiany skórne ze względów leczniczych, a także profilaktycznych i estetycznych.
Zmiany skórne kwalifikujące się do chirurgicznego usunięcia:
- znamiona barwnikowe (tzw. „pieprzyki”)
- zmiany przednowotworowe i nowotwory skóry
- tłuszczaki
- włókniaki
- brodawki wirusowe (zwykłe, płaskie)
- brodawki narządów płciowych (kłykciny kończyste)
- brodawki łojotokowe
- kaszaki
- blizny przerosłe (keloidy)
- kępki żółte (żółtaki)
W przypadku niektórych zmian skórnych, lekarz może zadecydować o zastosowaniu innej metody usunięcia niż tradycyjna chirurgia np. brodawki – kriochirurgii (wymrażania), włókniaki – radiochirurgii lub elektrokoagulacji. Zmiany skórne, wobec których wskazane jest wykonanie badania histopatologicznego, muszą być usunięte metodą chirurgiczną. Do tego rodzaju zmian zalicza się znamiona barwnikowe.
Znamiona barwnikowe, zwane popularnie „pieprzykami” występują w obrębie skóry bardzo często, szczególnie u rasy białej. U niektórych osób są liczne, a ich ilość wzrasta z wiekiem. Zazwyczaj skłonność do ich powstawania jest cechą dziedziczną. W obszarze niektórych znamion może dojść do przemiany łagodnych struktur znamienia w struktury nowotworowe (nowotwór złośliwy - czerniak). Ryzyko przemiany zmiany w nowotwór zwiększa się wraz ze starzeniem skóry, a także z powodu nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, narażenia na bezpośrednie działanie środków chemicznych (np.: herbicydów, środków grzybobójczych, pochodnych ropy naftowej, arsenu, węglowodorów), palenia tytoniu, czy przewlekłego miejscowego drażnienia skóry. Dlatego też niezwykle ważna jest systematyczna kontrola znamion, samodzielna przez pacjenta, jak również u lekarza dermatologa.
Centrum Derm-Al posiada nowoczesny videodermatoskop, dzięki któremu możliwe jest dokładne badanie znamion w powiększeniu na monitorze, przeprowadzanie komputerowej analizy pod kątem złośliwości, a także archiwizacja badań i wykonywanie porównań zachodzących zmian w czasie, jak również dzięki zdjęciom makro powierzchni skóry – szybkie wykrycie pojawienia się nowych znamion.
Najlepszą profilaktyką zapobiegającą rozwojowi zmiany skórnej (stanu przednowotworowego) w stadium złośliwe jest jej usunięcie.
Wskazania do usunięcia znamion:
- znamię o granicach niesymetrycznych lub nierównych i nieregularnych,
- znamię o ciemnym kolorze lub o kilku kolorach,
- znamię o średnicy ponad 6 mm,
- pojawienie się nowego znamienia,
- zmiana wyglądu znamienia, struktury lub rozmiaru,
- znamię, które swędzi lub krwawi.
Technika zabiegu:
W Centrum Derm-Al zabieg usunięcia zmiany skórnej typu znamię barwnikowe, lub zmian większych, wymagających założenia szwów, przeprowadza chirurg ogólny, lub chirurg plastyczny. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, przy użyciu preparatu znieczulającego w iniekcji Lignocaina 1% lub 2%, dzięki temu jest całkowicie bezbolesny. W zależności od wielkości i głębokości zmiany chirurg zakłada odpowiedni rodzaj i ilość szwów chirurgicznych oraz opatrunek. Po zabiegu pacjent otrzymuje informacje po ilu dniach opatrunek ma być zmieniony lub zdjęty oraz kiedy ma się zgłosić na usunięcie szwów, a także jakie są zalecenia co do dalszego postępowania. Pacjent bezpośrednio po zabiegu może wrócić do domu. Wycięta zmiana każdorazowo poddana jest badaniu histoapatologicznemu.