Poradnia Medycyny Specjalistycznej

Misją Centrum Derm-Al jest kompleksowe leczenie chorób skóry, błon śluzowych i alergii. Realizujemy ją poprzez wzajemną, bliską współpracę specjalistów z wielu dziedzin związanych z tym zakresem, a także zapewniając dostępność badań i zabiegów na miejscu. Połączenie w jednej poradni specjalizacji dermatologii i alergologii wynika z faktu, że duża część chorób dermatologicznych związanych jest z alergią, określaną obecnie mianem choroby cywilizacyjnej. Jest wiele alergii dotyczących skóry, ale równie często dotyczą nosa, gardła jak i oskrzeli oraz płuc. Na problemy skórne, a także dotyczące włosów często ma też wpływ gospodarka hormonalna. Aby Centrum Derm-Al stało się faktycznym centrum leczenia chorób skóry zbudowaliśmy zespół, w którym pacjent może odnaleźć każdego ze specjalistów związanych z tą problematyką. Zapewniamy konsultacje dermatologiczne, alergologiczne, laryngologiczne, pulmonologiczne, a także endokrynologiczne. A ponieważ alergie dorosłych leczy się inaczej niż alergie małych dzieci, do dyspozycji rodziców jest również pediatra – alergolog.

Badania zmian skórnych

Jednym z ważnych obszarów działalności Centrum Derm-Al jest wczesne wykrywanie nowotworów skóry i ich leczenie. Ze skórą jest bowiem związany jeden z najgroźniejszych nowotworów: czerniak złośliwy (łac. melanoma malignum). Czerniak może dawać przerzuty wysyłając komórki nowotworowe naczyniami krwionośnymi do okolicznych węzłów chłonnych, a także do odległych narządów jak płuca lub mózg. Na szczęście czerniak jest jednocześnie jednym z najłatwiejszych do wykrycia i wyleczenia we wczesnym stadium nowotworem, ponieważ najłatwiej go zauważyć! U kobiet czerniak najczęściej umiejscowiony jest na kończynach, w przypadku mężczyzn najczęstszym umiejscowieniem czerniaka jest tułów. Warunkiem wyleczenia czerniaka jest jego wczesne wykrycie i całkowite usunięcie chirurgiczne. Ważne jest więc obserwowanie swojej skóry pod kątem pojawiania się nowych znamion barwnikowych oraz ewentualnych niepokojących zmian w obrębie już istniejących. Centrum Derm-Al specjalizuje się w badaniu znamion barwnikowych. Prowadzone są badania dermatoskopowe oraz wideodermatoskopowe. Posiadany przez nas specjalistyczny sprzęt umożliwia tworzenie dokumentacji fotograficznej wszystkich znamion znajdujących się na skórze pacjenta i porównywanie zachodzących w nich zmian w czasie. Mapowanie ciała pozwala również na wykrycie powstałej, nowej zmiany.

Badanie znamion barwnikowych i szybka reakcja w postaci chirurgicznego wycięcia daje szanse bliskie 100% na wyleczenie. W Centrum Derm-Al usuwaniem znamion zajmują się specjaliści chirurdzy, również chirurdzy plastyczni oraz chirurg dziecięcy. Każda chirurgicznie usunięta zmiana barwnikowa poddawana jest badaniu histopatologicznemu w celu potwierdzenia diagnozy lub określenia schorzenia i wdrożenia właściwego leczenia, a w przypadku nowotworu, oceny stopnia jego złośliwości i potwierdzenia usunięcia w całości.

Wróć do początku strony