Leczenie wrastających paznokci klamrą
W Poradnii Podologicznej Derm-Al prowadzimy leczenie wrastających paznokci metodą ortonyksyjną, czyli przy pomocy klamer: plastikowej BS Quick, lub metalowej, a także metodą kostki Arkady. Podjęcie odpowiedniego leczenia podologicznego pozwala zapobiec interwencji chirurgicznej.
Wrastający paznokieć to częsty problem podologiczny. Wrastanie paznokcia czasem jest uwarunkowane genetycznie, ale najczęściej spowodowane jest czynnikami mechanicznymi, takimi jak: nieprawidłowe obcinanie paznokci, noszenie zbyt ciasnego obuwia, powtarzające się urazy np. w związku z uprawianą dyscypliną sportu, zaniedbania higieniczne, wady postawy, deformacja stóp, otyłość i cukrzyca, choroby zwyrodnieniowe stawów, zmiany paznokciowe związane z zaawansowanym wiekiem.
Problem wrastającego paznokcia może dotyczyć każdego palca stopy, najczęściej jednak palucha. Polega na wrastaniu brzegów paznokcia w tkankę miękką przylegającą do niego z boku, po jednej albo po obu stronach. Pierwszymi objawami jest opuchlizna, zaczerwienienie, dyskomfort podczas chodzenia. Na tym etapie może pomóc oczyszczenie wałów paznokciowych przez podologa oraz założenie opatrunku oddzielającego paznokieć od skóry tzw. tamponady lub zastosowanie rurki protekcyjnej. Zbagatelizowanie tego etapu może prowadzić do powstania stanu zapalnego, krwawienia, infekcji, pojawienia się wydzieliny ropnej czy wytworzenia ziarniny (tzw. dzikie mięso) i bólu uniemożliwiającego chodzenie.
Jedną z metod leczenia wrastającego paznokcia jest założenie klamry. Zadaniem klamry jest skorygowanie kierunku wzrostu paznokcia, odciążenie łożyska, zlikwidowanie odcisków podpaznokciowych, zregenerowanie łożyska, a także profilaktyka zapobiegająca nawrotom wrastania po zabiegach chirurgicznych płytki paznokciowej. Zaletą klamer jest ich nieinwazyjność oraz indywidualne dopasowanie w zależności od stopnia wrastania, a także wieku (stosuje się je również u dzieci). Dodatkowo przynoszą natychmiastową ulgę, mogą być stosowane wielokrotnie i nie ograniczają aktywności życiowej.
Leczenie wrastającego paznokcia klamrą plastikową (BS Quick):
Metoda ta polega na mocowaniu na grzbiecie płytki paznokcia plastikowej, elastycznej klamry systemem klejonym. Klamra ma oddziaływać na paznokieć ściągająco, jej elastyczność ma unosić brzegi paznokcia i zmniejszać ich nacisk na wały. Stosuje się ją w początkowej fazie problemu, także w przypadku cienkich, łamliwych paznokci. W zależności od potrzeb, klamra może odkształcać płytkę paznokciową z jednej strony lub z obu. Zabieg jest bezbolesny.
Leczenie wrastającego paznokcia klamrą metalową:
W Poradnii Podologicznej Derm-Al stosujemy klamry metalowe, wykonane z wysokiej jakości nierdzewnego drutu ze stali chirurgicznej o odpowiednich parametrach. Klamry te to połączenie skuteczności i bezpieczeństwa. Umożliwiają leczenie paznokci kruchych, łamliwych, hiperkeratotycznych (pogrubionych), ze stanem zapalnym, z wysiękiem (przy jednoczesnym leczeniu dermatologicznym) oraz u diabetyków, również z zespołem stopy cukrzycowej. Mają zastosowanie zarówno w stanach lekkich jak i mocno zaawansowanych. Założenie klamry metalowej jest zabiegiem bezbolesnym. Jego ewentualna bolesność wynika ze stanu paznokcia i wałów, z jakim zgłasza się pacjent.
Technika zabiegu
Zabieg wykonywany jest przy użyciu sterylnych bądź jednorazowych narzędzi. Specjalista podolog po dezynfekcji przeprowadza oględziny i wywiad. Na ich podstawie ustala w jakiej kondycji jest problematyczna płytka paznokciowa, jak głębokie jest wrastanie, czy występuje wysięk, hipergranulacja, jaką grubość ma dany paznokieć, a także jak długo trwają dolegliwości, czy były wcześniej podejmowane próby leczenia. Informacje te oraz poznanie ogólnego stanu zdrowia pacjenta są niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu. Pacjent ma założoną kartę podologiczną, w której oprócz zebranych informacji zanotowany jest plan leczenia i oszacowany jego czas. Podolog decyduje o rodzaju zastosowanej klamry (plastikowa czy metalowa) tak, aby zabieg był bezbolesny i bezpieczny dla pacjenta, a efekt jak najszybszy i trwały. Założenie poprzedza opracowanie płytki paznokciowej i oczyszczenie wałów bocznych. Następnie klamra odpowiednią techniką jest aplikowana w miejsce wrastania. W przypadku klamry metalowej aktywuje się ją poprzez odpowiednie zakręcenie drucianego łącznika.
Postępy terapii klamrą są monitorowane przez podologa na wizytach kontrolnych i wymagają wymiany klamry lub łącznika po 4 – 6 tygodniach. Czas „noszenia” klamry zależy bezpośrednio od stopnia wrastania i reakcji paznokcia, a sukces terapii w dużej mierze od współpracy pacjenta z podologiem i stosowania się do zaleceń.
Czas zabiegu:
Zabieg trwa w zależności od stanu paznokcia 30 – 60 minut i daje natychmiastowy efekt ulgi.
Joanna Zdanowska
Natalia Shamrun