Laserowe leczenie grzybicy paznokci
- Opis zabiegu
-
W Poradnii Podologicznej Derm-Al jest możliwość leczenia grzybicy paznokci metodą laserową, medycznym laserem Fox™. Zastosowanie zabiegów laserowych na grzybicę zwiększa efekty leczenia dermatologicznego.
Grzybica paznokci to zakażenie paznokci wywoływane głównie przez grzyby dermatofitowe, rzadziej grzyby z rodzaju Candida (drożdżaki) bądź pleśniowce. Może dotyczyć zarówno paznokci rąk, jak i stóp oraz jednej płytki lub wszystkich. Objawami są wyraźnie słabsze bądź zgrubiałe płytki paznokcia, łamliwe, podatne na rozdwajanie, czasem bolesne przy dotykaniu. Paznokcie stają się nierówne, matowe, żółte (albo zielonkawe lub brunatne), pod nimi widoczne jest nadmierne rogowacenie.
W celu zdiagnozowania grzybicy należy wykonać badanie mikologiczne. Więcej o badaniu mikologicznym.
Grzybica paznokci wymaga leczenia, ponieważ nawet we wczesnym stadium nie ustąpi sama, na dodatek jest bardzo zaraźliwa. Nieleczona będzie się rozprzestrzeniała na następne palce, a także będzie zakażać kolejne osoby. Leczenie grzybicy jest trudne i długotrwałe, głównie z powodu powolnego wzrostu paznokci. Leczy się ją stosując miejscowo maści, lakiery grzybobójcze oraz leki doustne. Kuracja, aby była skuteczna, powinna trwać kilka miesięcy, także po ustąpieniu objawów. Zabiegi laserowe mogą wspomóc leczenie lub w przypadku osób, które źle tolerują leczenie doustne (leki przeciwgrzybicze obciążają wątrobę i cały organizm) są jedyną alternatywą.
Laser Fox emituje światło o długości fali 1064nm, które niszczy błonę cytoplazmatyczną i zawartość enzymatyczną komórki grzyba, powodując jego obumarcie, ale nie uszkadzając płytki paznokciowej ani tkanek otaczających. Zabieg laserowy jednak nie chroni przed ponownym zakażeniem grzybicą, dlatego konieczne jest przyniesienie ze sobą nowych skarpet i butów i stosowanie się do zaleceń po zabiegowych.
Technika zabiegu:
Zabieg przeprowadza specjalista podolog, który po dezynfekcji stóp pacjenta przeprowadza oględziny i wywiad. Wywiad ma na celu ustalenie na jakie choroby ogólne cierpi pacjent i jakie leki przyjmuje. Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu jest m.in. neuropatia w wyniku zaawansowanej cukrzycy lub niewydolności krążeniowej. Zebrana wiedza jest niezbędna do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu i zostaje zanotowana w karcie podologicznej pacjenta. Następnie podolog omawia z pacjentem plan leczenia, a także instruuje co do postępowania po zabiegu.
W zależności od stanu paznokci podolog używając frezarki i specjalistycznych frezów przygotowuje paznokcie do zabiegu, usuwa zmienione chorobowo fragmenty płytek, oczyszcza paznokcie i wały, oszlifowuje paznokcie hipertroficzne (pogrubione).
Zabieg polega na naświetlaniu płytki impulsami laserowymi o odpowiednich parametrach. Głowica lasera, jest przesuwana w odległości około 1 cm nad zainfekowanym obszarem, nie dotyka paznokcia. Procedura trwa ok. 10 - 20 minut. Pacjent odczuwa intensywne ciepło. Na koniec podolog zabezpiecza płytkę paznokcia specjalnym lakierem przeciwgrzybiczym.
Zaleca się wykonanie minimum dwóch zabiegów w odstępie 4 tygodni. Jeśli lekarz bądź podolog nie zleci inaczej, po drugim zabiegu w ciągu 7 dni należy wykonać posiew mikologiczny. Uzyskany po 4 tygodniach jego wynik określi czy paznokieć jest zdrowy, czy należy kontynuować terapię.
Efekty leczenia widoczne są, gdy odrasta zdrowa płytka, jednak o całkowitym wyleczeniu świadczy wyłącznie wynik badania mikologicznego.
-
Joanna Zdanowska
Natalia Shamrun