Usuwanie żylaków metodą ostrzykiwania – skleroterapia

W Centrum Derm-Al wykonywane są zabiegi skleroterapii. Jest to metoda pozwalająca uzyskać bardzo dobre efekty estetyczne przy minimalnym urazie, polegająca na ostrzyknięciu żylaków lekiem powodującym ich zarośnięcie, czyli tzw. obliterację.

Przed przeprowadzeniem zabiegów wskazane jest wykonanie badania USG Dopplera w celu oceny wydolności układu żylnego.

Technika zabiegu skleroterapii
Zabieg jest bezbolesny, wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega na podaniu leku obliterującego, do środka zmienionej żyły. Iniekcja podawana jest co pewien odcinek, tak więc wstrzyknięć podczas jednego zabiegu może być od kilku do kilkunastu. O ich ilości i stężeniu podawanego leku decyduje lekarz w zależności od wielkości żylaków. Wstrzyknięty lek ma za zadanie doprowadzić do zrośnięcia ścian żyły i jej zanik. Prawidłowe krążenie zostaje przejęte przez głębiej położone, zdrowe naczynia żylne. Na zakończenie zakładany jest bandaż elastyczny, który należy nosić przez jakiś czas. Noszenie opatrunku uciskowego jest niezbędne, powoduje ściśnięcie ścian żyły, co przyspiesza gojenie i zwiększa szanse na powodzenie zabiegu, a także zabezpiecza przed powikłaniami. Po zabiegu należy co najmniej 30 minut spacerować. Po zdjęciu opatrunku można zaobserwować niewielkie siniaki, a leczony żylak jest widoczny jako zielonkawo-siny powrózek, twardy i trochę bolesny, co jest normalnym następstwem skleroterapii. Przybliżony czas całkowitego gojenia wynosi: w przypadku pajączków - około 4-6 tygodni, w przypadku żył o dużym przekroju - od około 4 do 6 miesięcy. Ze względu na ryzyko przebarwień zabiegu nie wykonuje się w okresie nasłonecznienia.

Kolejne ostrzyknięcia na tej samej kończynie mogą być wykonane po 7-14 dniach lub w odstępach dłuższych, nawet po roku. Zabiegi nie muszą być łączone w serie.

  • Opis zabiegu
lek. med. Elżbieta Bednarczyk

lek. med.
Elżbieta Bednarczyk

Umów wizytę