Chirurgia skóry: Nowoczesne metody leczenia raka i innych zmian skórnych

Nowotwory skóry i inne zmiany, takie jak znamiona barwnikowe, guzki podskórne (kaszaki, torbiele, tłuszczaki), są częstym powodem wizyt pacjentów w naszej klinice DERM-AL. Zmiany nowotworowe skóry mogą pojawiać się we wszystkich rejonach ciała. Przykładem nowotworu złośliwego skóry jest nabłoniak. Akurat ten rodzaj nowotworu skóry najczęściej występuje na twarzy.

Uwaga na nowotwory skóry twarzy

Nowotwory złośliwe skóry twarzy są szczególnie niepokojące, występują często u osób starszych, po 65 roku życia. Rozwój raka skóry jest częstszy u osób narażonych na słońce, a ryzyko wzrasta u osób o jasnej karnacji. Typowe lokalizacje raka skóry to nos, czoło, wargi, powieki, małżowiny uszne czy policzki, gdzie może pojawiać się jako niebolesny guzek z raną na szczycie. Czasem zmiana na twarzy, która na pierwszy rzut oka wygląda na małą, jest bardzo rozległa w głębszych warstwach skóry. W takim przypadku całkowite usuniecie nowotworu może wymagać specjalnych technik chirurgicznych: dodatkowej plastyki skóry (przesunięcia płata skóry) lub nawet przeszczepu.

Leczenie chirurgiczne z plastyką skóry

Jedyną skuteczną formą leczenia raka skóry jest usunięcie chorej tkanki z marginesem zdrowej. Wycięcie chirurgiczne jest najskuteczniejszą metodą, a usunięty materiał poddawany jest badaniu histopatologicznemu. W zależności od wielkości zmiany, po wycięciu może powstać ubytek, który wymaga interwencji chirurga plastycznego, zwłaszcza przy większych zmianach na twarzy, gdzie estetyka odgrywa ważną rolę.

W przypadku większych ubytków skóry, które powstają po chirurgicznym usunięciu nowotworów, kluczowym etapem leczenia jest rekonstrukcja tkanek. Do tego celu stosowane są różne techniki, w tym przeszczepy skóry i plastyki miejscowe. Przeszczepy skóry polegają na przeniesieniu tkanki skórnej z jednego obszaru ciała pacjenta na inny. Istnieją różne typy przeszczepów – od pełnowarstwowych, które obejmują wszystkie warstwy skóry, do częściowarstwowych, gdzie przenoszona jest tylko jej część.

Plastyki miejscowe to bardziej złożone procedury, które pozwalają na zmniejszenie napięcia skóry i uniknięcie zniekształceń. Są szczególnie ważne w przypadku dużych ubytków na twarzy, gdzie estetyka ma istotne znaczenie. Te metody pozwalają nie tylko na zamknięcie rany, ale również na odtworzenie naturalnego wyglądu skóry, co jest niezmiernie ważne dla samopoczucia i jakości życia pacjenta po zabiegu.

Nasze techniki rekonstrukcyjne są indywidualnie dopasowywane do potrzeb każdego pacjenta, z uwzględnieniem lokalizacji, rozmiaru ubytku oraz ogólnego stanu zdrowia. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów i zastosowaniu najnowszych metod, jesteśmy w stanie skutecznie odbudować uszkodzone tkanki, minimalizując widoczność blizn i innych śladów pooperacyjnych.

Przebieg operacji i rekonwalescencji

Zabieg chirurgiczny zwykle rozpoczyna się od dokładnego znieczulenia miejscowego, który zapewnia komfort i bezbolesność procedury. Następnie, zgodnie z wcześniej ustalonym planem, chirurg dokonuje precyzyjnego wycięcia zmiany nowotworowej z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa. Po usunięciu nowotworu, w zależności od wielkości i lokalizacji defektu, przystępujemy do jego zamknięcia, stosując odpowiednie techniki rekonstrukcyjne.

Po zakończeniu operacji pacjent otrzymuje opatrunek, który zwykle zostaje zdjęty po około 7 dniach. Cały zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 60 minut, a pacjent może opuścić klinikę tego samego dnia, po kilku godzinach obserwacji. Przez kilka dni po zabiegu zalecamy unikanie naciągania skóry w miejscu operacji, gwałtownych ruchów i moczenia opatrunku.

Rekonwalescencja po takim zabiegu jest zwykle krótka i nieskomplikowana. Blizna początkowo jest widoczna, lecz z czasem staje się mniej zauważalna. Bardzo ważne jest unikanie bezpośredniego nasłonecznienia operowanej okolicy przez co najmniej 6 miesięcy, aby zminimalizować ryzyko powstawania trwałych przebarwień i wspomóc proces gojenia.

Wczesna diagnostyka i edukacja

Wczesna diagnoza jest niezwykle ważna dla skutecznego leczenia. Regularne badania dermatologiczne i świadomość zmian skórnych są niezbędne w profilaktyce raka skóry. Edukujemy naszych pacjentów o znaczeniu ochrony przed słońcem i regularnych kontrolach skóry, zwłaszcza na twarzy, która jest najbardziej narażona na działanie promieni słonecznych.

Podsumowanie

W naszej klinice DERM-AL oferujemy kompleksowe podejście do leczenia nowotworów skóry i innych zmian. Łączymy zaawansowane techniki chirurgiczne z wiedzą z zakresu chirurgii plastycznej, aby zapewnić najlepsze wyniki leczenia przy zachowaniu estetyki i minimalizacji śladów zabiegowych. Przykładamy wielką wagę do wczesnej diagnostyki i edukacji naszych pacjentów, co ma zasadnicze znaczenie dla zapobiegania i skutecznego zwalczania nowotworów skóry.

Wróć do początku strony