Videodermatoskopia i nowoczesne metody usuwania znamion: "Kompleksowe podejście w dermatologii"

Wideodermatoskopia Gdańsk - Rewolucja w diagnostyce skórnej

W dzisiejszych czasach, gdzie technologia idzie w parze z medycyną, videodermatoskopia stanowi kluczowe narzędzie w diagnostyce zmian skórnych. To innowacyjne podejście pozwala na szczegółowe badanie znamion za pomocą specjalnej kamery, która może powiększyć obraz nawet kilkusetkrotnie. Dzięki temu, lekarze są w stanie dokładnie ocenić strukturę znamienia, od jego granic, poprzez kształt, aż po barwę i wszelkie nieregularności.

Kiedy warto skorzystać z badania wideodermatoskopem?

Decyzja o skorzystaniu z videodermatoskopii jest kluczowa w kontekście profilaktyki i wczesnej diagnostyki zmian skórnych. Regularne badania znamion, zwłaszcza w określonych sytuacjach, mogą znacząco przyczynić się do wczesnego wykrywania potencjalnych problemów skórnych i zapobiegania poważnym konsekwencjom zdrowotnym.

 • Znamiona o nieregularnych kształtach lub kolorach: Każde znamiona, które wykazują nieregularność w kształcie, rozmiarze czy kolorze, powinny być poddane dokładnej ocenie videodermatoskopowej. Nieregularności te mogą być wczesnymi wskaźnikami dysplazji lub innych patologicznych zmian.
 • Gwałtownie powiększające się znamiona: Szybkie powiększanie się znamienia jest jednym z alarmujących sygnałów, który wymaga natychmiastowej oceny dermatologicznej. Zmiany w rozmiarze mogą wskazywać na aktywność komórek melanocytowych, które mogą być przedwczesnym sygnałem czerniaka.
 • Znamiona powstałe w dorosłym życiu: Pojawienie się nowych znamion u osób dorosłych, szczególnie po 30. roku życia, powinno być uważnie monitorowane. Znamiona te mogą mieć inny charakter niż znamiona wrodzone i mogą wymagać szczególnej uwagi.
 • Liczne znamiona na ciele: Osoby posiadające dużą liczbę znamion na ciele znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka rozwoju czerniaka. Regularna videodermatoskopia pozwala na systematyczne monitorowanie wszystkich znamion i szybkie reagowanie na wszelkie zmiany.
 • Historia rodzinna nowotworów skóry: W przypadkach, gdy w rodzinie pacjenta występowały przypadki nowotworów skóry, szczególnie czerniaka, istotne jest regularne przeprowadzanie badań videodermatoskopowych. Genetyczne predyspozycje do rozwoju czerniaka znacznie zwiększają ryzyko jego wystąpienia.

Videodermatoskopia jest szczególnie polecana w przypadkach, gdy obserwuje się jakiekolwiek niepokojące zmiany znamion skórnych lub gdy istnieją czynniki ryzyka takie jak historia rodzinna nowotworów skóry. Jest to bezpieczna, nieinwazyjna metoda, która może zapewnić spokój umysłu i, co ważniejsze, może uratować życie poprzez wczesne wykrywanie niebezpiecznych zmian skórnych. Regularne kontrole i świadomość własnego ciała to ważne elementy w walce z czerniakiem i innymi chorobami skóry.

Korzyści videodermatoskopii

 • Wczesne wykrywanie: Dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu, videodermatoskopia umożliwia wczesne wykrycie zmian, które mogą być potencjalnie niebezpieczne.

 • Dokładność: Zapewnia lepszą ocenę niż tradycyjne metody, pozwalając na identyfikację nawet najmniejszych zmian skórnych.

 • Bezpieczeństwo: Jako metoda nieinwazyjna, nie powoduje dyskomfortu dla pacjenta.

 • Archiwizacja danych: Możliwość zapisu obrazu znamion pozwala na monitorowanie zmian w czasie.

Metody usuwania znamion skórnych

Nie każda metoda usuwania znamion może być zastosowana w danym przypadku. Badanie videodermatoskopowe pozwala określić, które znamię powinno być usunięte chirurgicznie i przekazane do dalszej diagnostyki, czyli do badania histopatologicznego, a które może być usunięte inną metodą. O sposobie usunięcia zmiany decyduje lekarz. Istnieje kilka metod usuwania zmian skórnych:

 • Chirurgiczne usuwanie znamion: Jest to tradycyjna metoda polegająca na wycięciu znamienia wraz z marginesem zdrowej skóry pod znieczuleniem miejscowym. Pobrany materiał jest następnie badany histopatologicznie. Jest to jedyna dopuszczalna metoda w przypadku podejrzenia zmiany nowotworowej, oraz jeśli ma być przeprowadzona dalsza diagnostyka.
 • Laserowe usuwanie znamion: Wykorzystuje się laser, który pozwala na precyzyjne i bezkrwawe usunięcie znamienia. Ta metoda jest mniej inwazyjna i zazwyczaj nie pozostawia blizn.
 • Elektrochirurgia: Ta technika polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego do usunięcia znamienia. Jest skuteczna, szczególnie w przypadku mniejszych zmian skórnych.
 • Kriochirurgia: Metoda ta wykorzystuje ekstremalnie niskie temperatury do zamrażania i niszczenia tkanki znamienia. Jest to procedura, która jest najbardziej skuteczna w przypadku brodawek wirusowych, tzw. kurzajek.

Podsumowanie

Videodermatoskopia, w połączeniu z nowoczesnymi metodami usuwania znamion, stanowi fundament nowoczesnej dermatologii. Pozwala na szybką i precyzyjną diagnostykę, minimalizując jednocześnie ryzyko dla pacjenta. Dzięki dostępnym technikom usuwania znamion, każdy przypadek może być indywidualnie dostosowany do potrzeb pacjenta, co zwiększa skuteczność leczenia i komfort po zabiegu. W naszej klinice DERM-AL , stawiamy na profesjonalizm i najwyższą jakość świadczonych usług, dlatego zapewniamy dostęp do najnowszych osiągnięć w dziedzinie dermatologii. Jeśli masz obawy dotyczące swoich znamion skórnych, skontaktuj się z nami, aby umówić się na konsultację. Dbamy o zdrowie i piękno Twojej skóry, oferując kompleksowe rozwiązania dostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb.

Wróć do początku strony