Zabieg urządzeniem IPL na "rumień naczynkowy", czy warto?

Pytamy naszą specjalistkę dermatolog, panią doktor Magdalenę Roskosz-Stożkowską o sposób radzenia sobie z problemem cery naczynkowej.

Pani doktor co to jest rumień naczynkowy?

Lek. med. M. Roskosz-Stożkowska: Zaczerwienienie, które nazywamy rumieniem to początek problemu, gdzie okazjonalnie pojawia się czerwona skóra np. po zjedzeniu pikantnych potraw, po spożyciu alkoholu lub podczas silnych emocji takich jak stres. Gdy schorzenie się rozwinie, rumień będzie towarzyszył nam już zawsze.

Czy więc rumień to początek choroby?

Lek. med. M. Roskosz-Stożkowska: Tak, rumień z czasem ulega utrwaleniu co staje się objawem w trądziku różowatym. Dlatego warto zacząć działać na samym początku, zanim choroba się rozwinie i powstaną trwałe zmiany skórne.

W jaki sposób zabieg IPL może pomoc w leczeniu?

Lek. med. M. Roskosz-Stożkowska: IPL wytwarza promień światła, który zamyka drobne naczynka tworzące rumień, czyli likwiduje je w tzw. „zarodku” i nie pozwala na ich powiększanie. Należy jednak najpierw umówić się na konsultację do specjalisty, który po dokładnym zbadaniu pacjenta i postawieniu diagnozy, wprowadzi odpowiednią metodę leczenia, zarówno farmakologicznego jak i odpowiednie zabiegi.

Czy taki IPL w gabinecie kosmetycznym, a u lekarza to ten sam sprzęt?

Lek. med. M. Roskosz-Stożkowska: W gabinecie lekarskim zazwyczaj sprzęt posiada certyfikat medyczny, ma większą moc i więcej możliwości ustawień, co pozwala na lepsze dopasowanie parametrów do pacjenta, jego problemu, typu skóry itd. a w konsekwencji uzyskanie lepszego efektu w krótszym czasie. Niestety takie urządzenie medyczne w porównaniu z kosmetycznym jest dużo droższe, więc i zabieg więcej kosztuje.

Ile zabiegów należy wykonać dla pełnego efektu?

Lek. med. M. Roskosz-Stożkowska: Jest to sprawa indywidualna, zależy od zaawansowania problemu i oczekiwań pacjenta. Zazwyczaj 3 – 5 zabiegów, ale są pacjenci, którzy już po pierwszym są usatysfakcjonowani.

Czy urządzenie IPL działa też na inne problemy?

Lek. med. M. Roskosz-Stożkowska: Tak, zabieg IPL-em wykonuje się również w przypadku przebarwień. Likwiduje bardzo dobrze np. piegi i plamy na skórze. Również w tym wypadku wskazane jest wykonanie kilku zabiegów.

Wróć do początku strony