W Centrum Derm-Al wykonywany jest zabieg implantacji Esperalu - jako leczenie uzupełniające do terapii uzależnienia alkoholowego.
Esperal (Disulfiram - tabletki do implantacji) jest lekiem wymuszającym abstynencję alkoholową. Reakcja disulfiramowa i obawa przed nią jest podstawą stosowania leku w terapii alkoholizmu. Spożycie alkoholu w czasie leczenia prowadzi do wystąpienia objawów zatrucia, takich jak: nudności, wymioty, tachykardia, niedociśnienie, zawroty głowy, nagłe zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca. Stopień nasilenia objawów zależy od ilości wypitego etanolu i utrzymuje się zwykle od 30–60 min do kilku godzin. W wyniku reakcji disulfiramowej w przypadkach, gdy stężenie etanolu we krwi przekracza 125–150 mg/100 ml, mogą pojawić się: niewydolność oddechowa, zaburzenia rytmu serca, zawał serca, niewydolność krążenia, utrata przytomności, drgawki, do zgonu włącznie.
Leczenie Esperalem należy stosować w połączeniu z terapią psychologiczną.
Technika zabiegu
Zabieg jest bezbolesny, wykonywany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego 1% lub 2% Lignocainą. Polega na nacięciu skóry najczęściej w górnej części pośladka i wszyciu tabletek preparatu w głąb tkanek. W miejscu implantacji założone są szwy, na usunięcie których lekarz zaleca zgłosić się zazwyczaj po tygodniu.
Miejsce pozabiegowe należy chronić przed urazem i zanieczyszczeniem. Zaleca się przemywanie betadyną przy pomocy sterylnego gazika oraz codzienną zmianę opatrunku – zakładanie nowego, sterylnego np. Cosmopor.
W czasie leczenia Esperalem tj. od momentu implantacji przez okres około 1 roku, obowiązuje bezwzględny zakaz spożycia alkoholu. Nieprzestrzeganie tego zakazu może spowodować wystąpienie objawów zagrażających życiu. Nie należy również stosować preparatów, co do których jest podejrzenie, że zawierają alkohol np. płyny do płukania jamy ustnej, syropy przeciwkaszlowe, środki rozgrzewające, płyny po goleniu i inne. Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu:
- spożycie alkoholu w czasie krótszym niż 48 godzin przed zabiegiem
- nadwrażliwość na Disulfiram, tiokarbaminiany lub którykolwiek składnik preparatu
- choroby układu krążenia (niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, uprzednio przebyta niewydolność obwodowa krążenia),
- zaburzenia krzepnięcia
- niewydolność nerek,
- niewydolność wątroby,
- choroby układu oddechowego,
- cukrzyca,
- padaczka,
- zaburzenia psychiczne, psychozy (z wyjątkiem przebytych ostrych psychoz alkoholowych),
- ciąża,
- uczulenie, na środki znieczulenia miejscowego,
- na środki znieczulenia miejscowego,
- zażywanie leków przeciwkrzepliwych: pochodne kwasu acetylosalicylowego (np. Aspiryna, Polopiryna), Warfin, Sintrom, Acenocumarol, Clexane, Plavix.