Kryptoliza migdałków podniebiennych
- Opis zabiegu
-
W Centrum Derm-Al wykonywana jest kryptoliza migdałków podniebiennych metodą radiochirurgii.
Zabieg ma na celu zlikwidowanie krypt w migdałkach – miejsc, w których dochodzi do tworzenia się tzw. kamieni migdałkowych. Kamienie migdałkowe (czopy retencyjne) to białe grudki, które powstają z mieszaniny resztek jedzenia, śluzu, obumarłej tkanki jamy ustnej oraz związków siarki wytwarzanych przez obecne w jamie ustnej bakterie. Narastają w otwartych kryptach migdałków, powodując reakcję zapalną: powiększenie migdałków, bolesność, wrażenie obcego ciała, a także są przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Ich pierwsze pojawienie się jest najczęściej zapowiedzią stałego odtwarzania. Odbudowują się w czasie 1-20 dni. Gdy kamień osiągnie odpowiedni rozmiar, można go czasem usunąć przez odkaszlnięcie, wyciskanie migdałków lub płukanie irygatorem. Sposobem ograniczającym tworzenie się kamieni migdałkowych jest zabieg kryptolizy. Polega on na spłyceniu i zamknięciu krypt, czyli zagłębień w migdałkach, w których dochodzi do tworzenia się kamieni.
Technika zabiegu kryptolizy
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (podobnym do stomatologicznego) w warunkach ambulatoryjnych. Lekarz laryngolog poddaje kryptę w migdałku działaniu elektrody emitującej fale radiowe o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze. W ten sposób dochodzi do koagulacji tkanki, dokładnego oczyszczenia krypty, a w procesie gojenia do zrośnięcia i jej zaniku. Zabieg trwa od 30 do 60 minut. Przez 7 dni po zabiegu zalecane jest unikanie posiłków bardzo gorących, pikantnych, chipsów, frytek, napojów gazowanych, soków owocowych, kawy i alkoholu. Pełny powrót do zdrowia następuje najczęściej w 7-10 dni po zabiegu.Aby zwiększyć efekt zabiegu należy rygorystycznie dbać o higienę jamy ustnej. Warto płukać usta szałwią leczniczą lub regularnie stosować dostępne w aptekach płyny bakteriobójcze.
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja kwalifikująca u lekarza laryngologa, który będzie przeprowadzał zabieg. Konsultacja ta jest wymagana również w przypadku posiadania skierowania na zabieg od innego lekarza.
-