Leczenie problemów przodostopia
- Opis zabiegu
-
W Poradnii Podologicznej Derm-Al, jeśli pacjent nie ma potrzeby wykonania pełnego pedicure, podolog może skoncentrować się na wybranym problemie dotyczącym wybranej części stopy np. przodostopia.
Problemy dotyczące przodostopia wynikają najczęściej z deformacji kostno-stawowych, które występują z wiekiem, lub są wynikiem wad wrodzonych stopy bądź efektem współistniejących chorób (np. RZS). Wpływa na nie również jakość noszonego obuwia, rodzaj wykonywanej pracy, uprawiane sporty, waga oraz sposób rozłożenia ciężaru ciała na stopach w trakcie chodu. Zaniedbanie tej okolicy nie tylko powoduje problem estetyczny, ale również dyskomfort i ból.
Do dolegliwości zlokalizowanych w okolicy przodostopia należą hiperkeratozy, modzele, odciski, pęknięcia, otarcia, odparzenia. Hiperkeratozy są to miejsca wzmożonego gromadzenia się tkanki rogowej naskórka występujące głównie na podeszwie, palcach, mogą dotyczyć też paznokci (stają się pogrubione). Modzele natomiast to duże, żółtawe, plackowate narośla zgrubiałej skóry, twardsze od skóry otaczającej, tworzące się zwykle na wyniosłościach kostnych, mylone z odciskami, jednak w odróżnieniu od nich nie posiadają rdzenia.
Najlepszą profilaktyką jest regularne wykonywanie zabiegu podologicznego, obejmującego całe stopy. Jednak, gdy zaistnieje konieczność skoncentrowania się na problemie zlokalizowanym w obrębie przodostopia jest możliwość umówienia się na zabieg dotyczący tylko tej okolicy.
Technika zabiegu:
Zabieg wykonywany jest przy użyciu profesjonalnej frezarki oraz frezów. Narzędzia są sterylne bądź jednorazowe. Podolog po dezynfekcji stóp pacjenta przeprowadza oględziny i wywiad. Wywiad ma na celu poznanie oczekiwań oraz ustalenie, które miejsca na przodostopiu są najbardziej dokuczliwe dla pacjenta. Pozwala także dowiedzieć się, na jakie choroby ogóle pacjent cierpi (cukrzyca, przewlekła niewydolność żylna, itp.) oraz jakie leki przyjmuje. Wiedza ta jest niezbędna do prawidłowego i bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu. Następnie zostaje omówiony z pacjentem plan leczenia. Zebrane informacje są notowane w karcie podologicznej pacjenta.
Standardowy zabieg rozpoczyna skrócenie paznokci oraz opracowanie powierzchni płytki paznokciowej, odsunięcie i usunięcie skórek, oczyszczenie wałów paznokciowych, wyrównanie wolnego brzegu oraz jeśli zachodzi taka konieczność, opracowanie płytki paznokciowej z grubości. Następnie, po użyciu specjalistycznych preparatów zmiękczających naskórek i w zależności od potrzeb, usuwane są zrogowacenia oraz modzele od strony podeszwowej oraz palców.
Zabieg trwa około 30-45 minut. Kończy go ponowna dezynfekcja, nałożenie odpowiedniego preparatu pielęgnacyjnego oraz przekazanie pacjentowi zaleceń pozwalających wydłużyć efekt pozabiegowy. Zastosowane leczenie podologiczne jest bezbolesne, a efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu. Jednakże ilość zabiegów i ewentualnych wizyt kontrolnych uzależnione jest od stopnia zaawansowania problemu.
-
Joanna Zdanowska
Natalia Shamrun