Ocena endoskopowa migdałka gardłowego
- Opis zabiegu
-
W Centrum Derm-Al wykonywane jest badanie endoskopowe migdałka gardłowego tzw. trzeciego migdałka. Badanie może być wykonane przez gardło szpatułką endoskopową lub przez nos nowoczesnym endoskopem z optyką giętką o jednej z najmniejszych dostępnych średnic 2,8 mm, dzięki temu badanie jest delikatne, bezpieczne i komfortowe.
Badanie endoskopowe jest obecnie najbardziej wiarygodną diagnostyką w ocenie trzeciego migdałka. Trzeci migdałek nie jest widoczny w trakcie normalnego oglądania gardła, a badanie palpacyjne (palcem) jest bardzo nieprzyjemne i bolesne dla dzieci. Badanie endoskopowe jest badaniem najbardziej bezpiecznym i komfortowym.
Trzeci migdał, zwany też migdałkiem gardłowym lub adenoidem znajduje się na tylnej ścianie gardła nad migdałkami podniebiennymi i nad podniebieniem miękkim. Tworzy go tkanka limfatyczna ukształtowana w niedużą grudkę. Migdałek gardłowy jest częścią układu odpornościowego małych dzieci, spełnia rolę ochronną niedojrzałego układu immunologicznego dziecka, bierze udział w zwalczaniu infekcji. Jednak, gdy dziecko zaczyna chrapać w nocy, ma problemy z oddychaniem przez nos, chodzi z otwartą buzią, a jego mowa staje się nosowa może to świadczyć, że trzeci migdałek urósł zbyt duży. Do przyczyn przerostu migdałka należą nawracające oraz przewlekłe stany zapalne górnych dróg oddechowych i jamy ustnej. Powiększony migdałek gardłowy wpływa na ucisk ujścia trąbek słuchowych, a to może prowadzić do zapaleń uszu, powikłań w uchu środkowym, problemów ze słuchem.
Technika zabiegu
Lekarz przeprowadza badanie trzeciego migdałka używając specjalnej szpatułki endoskopowej w badaniu przez gardło lub giętkiego endoskopu w badaniu przez nos. Wybór metody uzależniony jest od reakcji dziecka. Niektóre dzieci mają problem z otwarciem buzi i pokazaniem gardła lekarzowi, w takich przypadkach często możliwe jest przeprowadzenie badanie przez nosek. Badanie jest bezbolesne i bardzo szybkie. Obraz zostaje nagrany i może być analizowany na filmie w zwolnionym tempie lub na zdjęciu. Migdałek mogą również zobaczyć rodzice dziecka na ekranie monitora, a także otrzymać nagranie lub wydruk zdjęć z opisem.Badanie endoskopowe laryngologiczne przydatne jest w wielu przypadkach:
- w ocenie migdałka gardłowego (tzw. trzeciego) przed planowanym zabiegiem usunięcia (adenotomią),
- w kwalifikacji do operacji zatok – umożliwia obejrzenie ujścia zatok,
- w ocenie i kwalifikacji do operacji skrzywienia przegrody nosa,
- w ocenie krtani przed planowaną operacją tarczycy,
- w wykrywaniu nawet bardzo małych polipów niewidocznych podczas zwykłego badania,
- w badaniu zaburzeń drożności nosa (polipy nosa, alergiczny i niealergiczny nieżyt nosa, zmiany rozrostowe),
- w ocenie zmian rozrostowych w przestrzeni pozanosowej, np. drożności trąbek słuchowych,
- w diagnostyce zaburzeń głosu (chrypka) i połykania – reflux żołądkowo-przełykowy,
- w diagnostyce bólu gardła dolnego i krtani (wykluczenia nowotworu, np. raka krtani oraz zmian zapalnych),
- w ocenie guzów szyi w celu wykluczenia pierwotnego ogniska choroby nowotworowej w okolicy krtani i gardła dolnego,
- w badaniu uszu.
-