Oczyszczanie paznokci zmienionych chorobowo lub zniekształconych pourazowo
- Opis zabiegu
-
W Poradnii Podologicznej Derm-Al podolodzy współpracują z lekarzami dermatologii. Leczenie dermatologiczne połączone z zabiegami u podologa, jest bardziej efektywne i przebiega szybciej. Oczyszczanie paznokcia przez podologa w trakcie leczenia dermatologicznego, z uszkodzonych lub zainfekowanych fragmentów, pozwala na lepsze wnikanie preparatów przepisanych przez lekarza, zabezpiecza przed powikłaniami i zapewnia korzystny efekt estetyczny.
Do najczęstszych przyczyn zniszczenia częściowego lub całościowego płytki paznokciowej należy zakażenie grzybicze. Grzybica jest chorobą zakaźną. Zarazić można się korzystając z basenów, w ośrodkach sportowych, hotelach itp. W przypadku nieleczenia grzybicy często dochodzi do zakażenia całej rodziny. Szczególnie podatne są osoby, które cierpią na otyłość, cukrzycę, niedokrwistość, zaburzenia krążenia, hormonalne i układu odpornościowego oraz przyjmujące cytostatyki, sterydy i leki hormonalne. Zakażeniu grzybicą może sprzyjać nieodpowiednia pielęgnacja stóp, na przykład używanie mydeł o niewłaściwym pH (osłabiają naturalną barierę ochronną skóry), niedokładne osuszanie po myciu, zbyt częste i długotrwałe moczenie stóp. Początkowo grzybica może rozwijać się na jednym paznokciu, stopniowo zakażając kolejne. Chorobie czasami towarzyszy hiperkeratoza podpaznokciowa oraz płytki paznokciowej. Takie zmiany chorobowe często uniemożliwiają wnikanie preparatów leczniczych w głąb paznokcia, utrudniając i spowalniając proces leczenia. Dlatego systematyczne oczyszczanie paznokci przez podologa jest bardzo pomocne w trakcie terapii.
Obcięcie paznokci i oczyszczenie wałów paznokciowych to zabiegi również dla osób starszych lub z ograniczeniami ruchowymi, które z powodu słabszego wzroku i obniżonej sprawności fizycznej mają problemy z samodzielnym zadbaniem o swoje stopy i paznokcie. Trudnością dla nich często jest już samo obcięcie paznokci, nierzadko zgrubiałych, przerośniętych i bardzo twardych. Specjalista podolog przy użyciu profesjonalnych narzędzi może obciąć je i oszlifować w bezpieczny i bezbolesny sposób.
Innym przypadkiem jest oczyszczenie paznokcia pourazowego, które ma na celu skorygowanie ewentualnych nieprawidłowości przy wzroście, zabezpieczenie przed stanem zapalnym i powikłaniami. Odsłonięte łożysko paznokcia ułatwia wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Podolog może je zabezpieczyć wykonując rekonstrukcję płytki, nadając jej jednocześnie naturalny kształt i estetyczny wygląd.
Dobrze jest skonsultować u dermatologa każdą zmianę zabarwienia paznokci. Czasem punktowa zmiana zabarwienia podpaznokciowego wyglądająca jak uraz może okazać się groźnym znamieniem barwnikowym.
Technika zabiegu oczyszczenia paznokcia zmienionego chorobowo:
Zabieg wykonywany jest przy użyciu profesjonalnej frezarki oraz frezów. Narzędzia są sterylne bądź jednorazowe. Podolog po dezynfekcji stóp pacjenta przeprowadza oględziny i wywiad. Zebrane informacje są notowane w karcie podologicznej pacjenta.
Płytka paznokciowa zostaje skrócona i opracowana, usunięte zostają zmienione chorobowo fragmenty paznokcia. Następnie odsunięte zostają skórki i dokładnie oczyszczone wały boczne. W przypadku grzybicy często osłabiony paznokieć zaczyna głębiej się osadzać, co może skutkować wrastaniem. Na koniec podolog aplikuje odpowiedni preparat leczniczy w sposób prawidłowy i we wskazanej dawce.
Jeśli płytka paznokciowa jest zajęta chorobowo tylko w części i dodatkowo stosowane jest leczenie doustne podolog może przeprowadzić rekonstrukcję paznokcia przy użyciu specjalistycznych żeli, mas bądź akryli podologicznych.
-
Joanna Zdanowska
Natalia Shamrun