Poprawa owalu twarzy - zabiegi wolumetryczne
- Opis zabiegu
-
W Derm-Al Beauty lekarze stosują nowoczesne techniki modelowania twarzy W zabiegach wolumetrycznych wykorzystują zarówno preparaty kwasu hialuronowego jak i inne substancje np. hydroksyapatyt wapnia, kwas L-polimlekowy, polikaprolakton lub własny tłuszcz. W celu uniesienia konturów twarzy zastosowanie mają też nici liftingujące.
Rysy twarzy z wiekiem opadają nadając twarzy smutny, postarzający wyraz. Jest szereg możliwości, aby w takiej sytuacji poprawić wygląd. W zależności od konkretnych przypadków można unieść opadające miejsca takie jak: kąciki ust, fałdy nosowo wargowe, podbródek, dolne okolice żuchwy (tzw. chomiki) a także wypełnić ubytki tkanki: zapadnięte policzki, okolice skroni i stawu żuchwowego, przywrócić kształt i jędrność policzkom.
Zabiegi wolumetryczne kwasem hialuronowym:
Wskazanym rodzajem kwasu hialuronowego do wypełnień dużych powierzchniowo i głębokich oraz w celu nadania twarzy większej objętości jest kwas - usieciowany o najwyższej gęstości, (o kwasie hialuronowym piszemy więcej tu: link do fragmentu o kwasie z działu Wypełnianie zmarszczek). Zabieg może być wykonywany przy pomocy igły lub kaniuli. Kaniula w przeciwieństwie do igły jest giętka i nieostro zakończona, co pozwala na gładkie przesuwanie pod skórą i omijanie naczyń krwionośnych. Dzięki użyciu kaniuli cały zabieg można wykonać przy pomocy tylko dwóch wkłuć (po jednym z każdej strony twarzy) minimalizując ból i niepożądane ślady po zabiegu. Efekt uzyskany jest natychmiastowo i utrzymuje się od 9 do 24 miesięcy. Kwas hialuronowy w miejscu podania wprawdzie się wchłania, ale ma pozytywny wpływ na odbudowę kolagenu. Każde powtórzone podanie tego preparatu wydłuża czas trwania efektu.
Zabiegi hydroksyapatytem wapnia (Radiesse, Neauvia):
Hydroksyapatyt wapnia podobnie jak kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie w tym wypadku jako budulec kości i zębów. W preparatach do wypełnień jest w postaci mikrokuleczek hydroksyapatytu zawieszonych w nośniku żelowym o dużej zawartości wody. Żel powoduje uzyskanie natychmiastowego efektu wypełnienia, natomiast zawarty w nim minerał buduje w skórze rusztowanie i wpływa na wytwarzanie nowych włókien kolagenowych. Preparat wpływa na odbudowę miejsc z zanikiem tkanki tłuszczowej i tkanki kostnej, a także poprawia kondycję skóry, ujędrniając ją i pogrubiając. Zabiegi hydroksyapatytem wapnia dają naturalne efekty odmłodzenia. Substancję tę stosuje się alternatywnie do preparatów kwasu hialuronowego z wyjątkiem ust. Dobre efekty uzyskuje się szczególnie w okolicy jarzmowej, w bruzdach nosowo – wargowych, skroniach, a także w celu wyrównania grzbietu nosa. Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu zazwyczaj kaniulą w odpowiednie miejsca. Działanie hydroksyapatytu wapnia w skórze utrzymuje się do około 2 lat.
Zabiegi kwasem L-polimlekowym (Sculptra)
Kwas L-polimlekowy to kolejny związek chemiczny naturalnie występujący w naszym organizmie, który najsilniej z dostępnych obecnie preparatów stymuluje produkcję własnego kolagenu. Efekt wypełnienia uzyskuje się stopniowo w ciągu kilku kolejnych tygodni. Nie jest on bezpośrednio wynikiem wstrzyknięcia preparatu, a wyprodukowania własnego kolagenu. Uzyskane efekty ponieważ następują z czasem, pozwalają na zachowanie naturalnego wyglądu. Skóra w miejscach poddanych zabiegowi ulega zagęszczeniu i odzyskuje naturalną młodość. Wskazaniami do zabiegu są fałdy nosowo-wargowe, zapadnięte policzki, opadający podbródek, widoczne bruzdy w kącikach ust (zmarszczki marionetki), wiotka skóra twarzy. Preparat do zabiegu musi być przygotowany między 72 a 24 godziny przed zabiegiem i w tym czasie należy go podać, niewykorzystany - przepada. Podaje się go cieniutką igłą w dany obszar skóry, który następnie lekarz wymasowuje tak, aby zapewnić równomierne rozłożenie substancji. Masaż jest również zalecany do wykonania w domu. Zabiegi kwasem L-polimlekowym dobrze jest traktować jako kurację i powtórzyć 2 – 3 razy, najszybciej po dwóch tygodniach.
Zabiegi polikaprolaktonem (Ellanse)
Polikaprolakton to kolejna substancja będąca stymulatorem kolagenu, nietoksyczna i biodegradowalna, zawieszona w nośniku żelowym. Jego żelowa konsystencja daje natychmiastowy efekt wypełnienia natomiast właściwości chemiczne zapewniają długotrwały efekt oraz wpływają na odbudowę kolagenu. Preparaty medycyny estetycznej na bazie polikaprolaktonu różnią się między sobą długością pojedynczego łańcucha substancji czynnej, która pozwala określić czas utrzymywania się efektu (Ellanse S - czas utrzymywania się 12 miesięcy, Ellanse M - 18 miesięcy, Ellanse L - 24 miesiące, Ellanse E - powyżej 36 miesięcy). Twarz po zastosowaniu tego preparatu odzyskuje utraconą objętość, skóra zyskuje lepszą jakość, a efekty są długotrwałe. Zabieg można przeprowadzić igłą lub kaniulą.
Lipofiling - zabiegi wypełniające z zastosowaniem własnego tłuszczu (system Puregraft)
Zabiegi te polegają na wykonywaniu mikroprzeszczepów tkanki tłuszczowej z brzucha, ud, bioder lub kolan i podanie jej w miejsca, którym chce się nadać objętość. Lipofiling w Centrum Derm-Al wykonuje chirurg plastyczny w znieczuleniu miejscowym, przy pomocy sterylnego systemu Puregraft firmy Establishment Labs S.A. Puregraft to specjalistyczny, zamknięty system, gwarantujący sterylność zabiegu oraz wysoko oczyszczoną tkankę tłuszczową. Specjalny rodzaj filtracji pozwala uzyskać tłuszcz, który nie zawiera krwi i lipidów oraz zapewnia zachowanie nieuszkodzonych komórek tłuszczowych. Dzięki temu zabieg jest bezpieczniejszy, a uzyskane efekty przewidywalne. Własny tłuszcz stanowi naturalny wypełniacz, eliminuje ryzyko reakcji alergicznej organizmu, dodatkowo zawarte w nim komórki macierzyste posiadają silne właściwości regeneracyjne oraz rewitalizujące, wpływa korzystnie na produkcję kolagenu, napięcie, elastyczność i koloryt skóry. Na zabieg z zastosowaniem własnego tłuszczu warto zdecydować się w sytuacji, gdy dla pożądanego efektu wymagana jest duża ilość wypełniacza. Tłuszcz jest bardziej plastyczny i miękki niż kwas hialuronowy stosowany do wolumetrii, dlatego nawet w przypadku dużej ilości pozwoli na zachowanie naturalnego wyglądu, a jednocześnie długotrwały efekt. Zabieg może być łączony z chirurgicznym podciągnięciem skóry.
Nici liftingujące PDO (First Lift, First Lift Barb)
PDO (polidioksanon) jest syntetycznym włóknem stosowanym w medycynie od wielu lat. Dotychczas był on głównie wykorzystywany w szwach skórnych i podskórnych w chirurgii. Do medycyny estetycznej trafił, gdy stwierdzono na podstawie obserwacji klinicznych, że polidioksanon pobudza w tkankach produkcję nowego kolagenu, stymuluje fibroblasty, powoduje syntezę naturalnego (endogennego) kwasu hialuronowego, co pozytywnie działa na napięcie, jędrność, rewitalizację skóry i daje dobre efekty w zabiegach odmładzających.
Cienkie nici PDO (First Lift) wykorzystuje się do zabiegów mających na celu poprawę jakości skóry, szczególnie w okolicach oczu, brwi, na cienką skórę na policzkach, nad ustami, na tzw. zmarszczki palacza, na szyję, na dekolt. Wszczepia się ich większą ilość w taki sposób, aby stworzyć swego rodzaju siateczkę pod skórą, która ma być podporą dla tkanek oraz stymulować procesy regeneracji. Efekty takiego zabiegu są najlepiej widoczne po około miesiącu lub dwóch.
Nieco grubsze nici PDO (First Lift Barb) dodatkowo wyposażone są w specjalne mikrohaczyki, dzięki temu nie tylko służą rewitalizacji, ale mają zdolność podnoszenia tkanek, z powodzeniem działają liftingująco. Efekty można już uzyskać wszczepiając jedną nitkę. Nici wprowadza się pod skórę za pomocą kaniuli w znieczuleniu miejscowym, w kierunku naturalnych linii napięcia skóry, co dodatkowo powoduje efekt zbliżony do liftingu chirurgicznego. Nici PDO wchłaniają się maksymalnie po około 9 miesiącach. Pozostaje jednak po nich pod skórą swego rodzaju blizna, która ze względu na większą spoistość niż tkanki otaczające, dalej utrzymuje skórę twarzy w nadanym jej nowym, korzystnym położeniu. Po zabiegu przez kilka dni na twarzy może utrzymywać się obrzęk, czasami też występują niewielkie nierówności na skórze, które zanikają w okresie około 2 tygodni. Efekty zabiegu są naturalne i zazwyczaj starczają na około od 3 do 5 lat.
-
lek. med. Małgorzata
Kaźmierczak-Oleszczuk
lek. med. Magdalena
Roskosz-Stożkowska
lek. med. Marta
Walikowska
lek. med. Daria
Albertyńska