Spirometria
- Opis zabiegu
-
W Centrum Derm-Al wykonywane są badania spirometrycznych, służą one do oceny wydolności układu oddechowego.
Spirometria jest wykorzystywana w diagnostyce i monitorowaniu leczenia chorób układu oddechowego, szczególnie przy rozpoznawaniu astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). W trakcie badania spirometr komputerowo przelicza wartości porównując te uzyskane przez pacjenta z tzw. wartościami należnymi, czyli prawidłowymi dla osoby danej płci, wieku oraz wzroście i wadze. Gdy wynik jest bliski średniej oznacza to, że płuca pracują prawidłowo. Zmierzone wskaźniki będące wyraźnie niższe od wartości należnych, oznaczają nieprawidłową pracę płuc.
Szczegółowo wynik badania spirometrycznego pokazuje:
- pojemność życiowa płuc tzw. wskaźnik FVC, czyli całkowita objętość wydmuchanego powietrza. Wykazuje stopień ograniczenia sprężania i rozprężania płuc podczas oddychania na skutek choroby płuc czy deformacji klatki piersiowej
- ilość powietrza wydmuchiwanego w czasie pierwszej sekundy najmocniejszego wydechu tzw. wskaźnik FEVı. Obrazuje wielkość obturacji, czyli zwężenia światła oskrzeli. Obturacja może być spowodowana skurczem oskrzeli, obrzękiem błony śluzowej czy pokryciem jej śluzową wydzieliną
- szczytowy przepływ wydechowy tzw. wskaźnik PEF. Podobnie jak wskaźnik FEVı określa stopień obturacji drzewa oskrzelowego.
Technika badania
Do spirometru wprowadza się dane pacjenta dotyczące wieku, płci, wzrostu i wagi. Pacjent stoi swobodnie, w pozycji wyprostowanej. Na nosie ma zaciśnięty klips uniemożliwiający oddychanie przez nos. Podczas badania spirometrycznego pacjent oddycha przez ustnik połączony specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Przed przystąpieniem do właściwych pomiarów spirometrycznych pacjent powinien wykonać kilka głębokich oddechów. Następnie należy wziąć bardzo głęboki oddech, przyłożyć szczelnie ustnik do ust i jak najszybciej wydmuchać do aparatu cały zapas powietrza zawartego w płucach. Ważne jest, aby wydech był możliwie jak najmocniejszy i najdłuższy, Badanie wykonywane prawidłowo trwa kilka minut. Wynik badania otrzymuje się na wydruku.Prawidłowe przygotowanie do badania polega na nie spożywaniu posiłków oraz nie paleniu tytoniu na ok. 4 godziny przed badaniem. W wybranych przypadkach wymagane jest także odstawienie pewnych leków (ściśle pod kontrolą lekarza prowadzącego).
-