Usunięcie odcisku na stopie
- Opis zabiegu
-
W Poradnii Podologicznej Derm-Al specjalista podolog usuwa odciski przy pomocy frezarki. Frezowanie, w odróżnieniu od metody chirurgicznej, pozwala na szybsze gojenie i zwiększa prawdopodobieństwo nieodnowienia się odcisku w tym samym miejscu. Chirurgiczne wycięcie wymaga założenia szwów, a powstanie blizny po zabiegu sprzyja pojawieniu się nowego odcisku w tym samym miejscu.
Odciski powstają na skutek nadmiernego rogowacenia skóry w wyniku tarcia i trwałego, punktowego ucisku. Tworzą się zwykle na górnych powierzchniach palców stóp, na końcach palców, w przestrzeniach międzypalcowych, oraz na śródstopiu, gdzie kości są bardziej wydatne i powodują ocieranie się skóry o but czy inne kości. Grubiejąca skóra zwiększa swój ucisk na wewnętrzne warstwy skóry, a warstwa rogowa, która nie może się oddzielić, powoduje powstawanie rdzenia wnikającego w jej głąb, zwiększając przez to ból. Cechą charakterystyczną dla odcisku jest właśnie występowanie rdzenia. Nieusuwane odciski są wdeptywane coraz głębiej. Mogą doprowadzić do coraz większego bólu i być powodem stanów zapalnych. W niektórym przypadkach rdzeń może przebić tkankę miękką i dotrzeć nawet do okostnej.
Technika zabiegu:
Zabieg rozpoczyna się od wywiadu i oględzin. Jest to niezbędne ponieważ pacjenci często mylą odcisk z modzelem lub brodawką, a procedury usunięcia oraz leczenia każdej z tych zmian są inne. Po rozpoznaniu zmiany, podolog przystępuje do jej usunięcia używając w tym celu odpowiednich frezów. W zależności od rodzaju i budowy odcisku oraz jego lokalizacji odcisk może być usunięty podczas jednej wizyty lub kilku w przypadku, gdy rdzeń jest bardzo głęboki i konieczne będzie usuwanie stopniowe.
Po usunięciu (całkowitym bądź częściowym) rdzenia, miejsce jest dezynfekowane i zabezpieczane opatrunkiem odciążającym. Pacjent otrzymuje zalecenia do pielęgnacji w domu.
Czasem, aby efekt zabiegu był trwały, należy rozważyć zakupienie szerszych butów z indywidualną wkładką.
-
Joanna Zdanowska
Natalia Shamrun