Testy alergologiczne płatkowe - Polska Seria Podstawowa 30 alergenów wg zaleceń Europejskiego Towarzystwa Wyprysku Kontaktowego

Testy alergologiczne płatkowe - Polska Seria Podstawowa 30 alergenów wg zaleceń Europejskiego Towarzystwa Wyprysku Kontaktowego

Do określenia alergii skórnej w Centrum Derm-Al wykonywane są testy płatkowe.

Testy płatkowe (testy naskórkowe) wykorzystuje się do wykrywania alergii na substancje, które uczulają na drodze kontaktu ze skórą uczulonego pacjenta (alergeny kontaktowe). Głównie są wykorzystywane w diagnostyce wyprysku kontaktowego. Przy ich pomocy diagnozuje się uczulenia na metale (chrom, nikiel, kobalt i inne), substancje zapachowe, składniki kosmetyków, składniki gumy, żywice i wiele innych substancji chemicznych, z którymi się stykamy.

Technika badania za pomocą testów płatkowych
Wykonanie testów naskórkowych polegana nałożeniu testowanych substancji do specjalnych komór umocowanych na plastrach. Następnie plastry te przykleja się na skórze badanego pacjenta w okolicy międzyłopatkowej i pozostawia na 48 godzin. Po tym czasie zdejmuje się plastry i dokonuje się pierwszej oceny wyników testów, zwracając uwagę na obecność rumienia, nacieku, grudek, pęcherzyków a czasem nawet nadżerek w miejscu kontaktu z poszczególnymi alergenami. Kolejnego odczytu dokonuje się po 72 godzinach od rozpoczęcia testu, a czasem jeszcze raz po 96 godzinach.

Atopowe testy płatkowe są odmianą testów naskórkowych. Wykorzystuje się je w diagnostyce alergii pokarmowej. Zasada wykonania testu polega na umieszczeniu w komorach świeżych produktów żywnościowych (mleko, białko jaja, owoce, warzywa) i umieszczeniu ich na skórze pacjenta. Pierwszego odczytu dokonuje się po 20 minutach (spodziewana reakcja natychmiastowa), a następne po 48 i 72 godzinach jak w standardowych testach naskórkowych.

  • Opis zabiegu

+48 58 551 62 45