Laserowe usuwanie blizn, korekcja chirurgiczna
- Opis badania
-
W Centrum Derm-Al możliwa jest korekcja blizny metodą laserową – laserem frakcyjnym CO2 lub zabiegiem chirurgicznym wykonanym przez chirurga plastycznego. Celem zabiegu jest zmniejszenie widoczności blizny, skorygowanie jej wyglądu.
Blizna powstaje w wyniku gojenia się rany. Komplikacje w tym procesie typu zakażenie, rozejście się brzegów rany, uraz mogą wpłynąć na jej niekorzystny wygląd. Sposób gojenia się ran zależy również od indywidualnych predyspozycji. Są pacjenci mający tendencje do tworzenia się blizn patologicznych np. keloidów. Szpecące blizny tworzą się również na skutek dużych i rozległych obrażeń np. poparzenia.
Laserowe usuwanie blizn dotyczy blizn różnego typu: pooperacyjnych, pourazowych, pooparzeniowych, oraz np. po przebytym trądziku lub ospie i dzieli się na dwie metody. Na blizny zanikowe stosuje się metodę laserową frakcyjną, która polega na przeprowadzeniu kontrolowanego uszkodzenia skóry i wymuszeniu jej przebudowy, regeneracji, wytworzenia nowego kolagenu. Metoda ta dla osiągnięcia oczekiwanego efektu wymaga przeprowadzenia kilku zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Blizny przerostowe mogą być usuwane laserem metodą chirurgiczną polegającą na „wypaleniu” przerośniętej tkanki. O zabiegach frakcyjnych w Centrum Derm-Al więcej tu.
Chirurgiczna korekcja blizny polega na wycięciu blizny z zastosowaniem plastyki w danym miejscu. Chirurg plastyczny wykonuje cięcia odpowiednim sposobem np. „Z” lub „W”, aby zmienić kierunek blizny, zmniejszyć wokół niej napięcie. Czasami rozwiązaniem jest próba ukrycia nowych cięć w naturalnych fałdach skóry, zmarszczkach, liniach Langera lub wykonanie w dane miejsce przeszczepu skóry pobranej np. z przyśrodkowej części ramienia lub pachwiny. Ważne jest stworzenie idealnych warunków gojenia. Działania takie mają na celu bliznę poprawić, schować, sprawić, że stanie się bardziej estetyczna i zarazem mniej rzucająca w oczy. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po 7 - 10 dniach zdejmowane są szwy.
W zależności od wielkości blizny zabieg trwa od 30 do 90 minut. Po zabiegu pacjent może wrócić do domu.
W pierwszych dniach po zabiegu może wystąpić obrzęk i zaczerwienienie operowanego miejsca. Może być odczuwany ból, pieczenie, ciągnięcie. Aby zapobiec ponownemu rozrostowi blizny, lub innemu niekorzystnemu gojeniu, konieczne jest dokładne stosowanie się do zaleceń lekarza. Ostateczny efekt widoczny jest po około 6 – 12 miesiącach i polega na poprawie wyglądu blizny, na zmniejszeniu jej uciążliwości i widoczności. Całkowite pozbycie się blizny nie jest możliwe.
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja u lekarza wykonującego zabieg.
-