Leczenie pękających pięt
- Opis zabiegu
-
W Poradni Podologicznej Derm-Al oprócz pedicure podstawowego lub rozszerzonego – zabiegów obejmujących całe stopy, podolog może skoncentrować się na wybranym problemie takim jak: pękające pięty, hiperkeratozy, wrastające paznokcie, odciski, urazy, grzybica.
Pięty to część ciała, na której spoczywa największy ciężar. Z tego względu skóra na piętach jest dwukrotnie grubsza niż na pozostałych częściach ciała, a tym samym jest ona bardziej narażona na pękanie. Problem pękających pięt pojawia się zazwyczaj z powodu błędów domowej pielęgnacji i trybu życia, np. źle dobranego obuwia (zbyt ciasnego, wykonanego ze sztucznych materiałów), złej diety - ubogiej w witaminę A, za małej ilości wypijanej wody, braku odpowiedniej higieny, źle prowadzonego pedicure, nadwagi.
Lekceważenie zaistniałego problemu powoduje nie tylko nieestetyczny wygląd i ból przy chodzeniu, ale również może prowadzić do powstania głębokich rozpadlin będących siedliskiem bakterii chorobotwórczych, a to w perspektywie czasu może skutkować przekrwieniem pięt, podskórnymi wylewami z kapilar, zakażeniami stóp. W skrajnych przypadkach zaniedbanie może skończyć się nawet amputacją. Regularne zabiegi u specjalisty podologa pozwolą utrzymać pięty i całe stopy w dobrym stanie, oraz szybko wyłapać pojawiające się ewentualne patologie, dlatego też są najefektywniejszym działaniem profilaktycznym i pielęgnacyjnym.
Technika wykonania zabiegu:
Zabieg wykonuje specjalista podolog przy użyciu specjalistycznych narzędzi (profesjonalnej frezarki i frezów). Narzędzia są sterylne lub jednorazowe. Po zdezynfekowaniu skóry następuje ocena jej kondycji pod względem nawilżenia i natłuszczenia. Pacjent ma założoną kartę podologiczną. O sposobie terapii decyduje przeprowadzony z pacjentem wywiad oraz głębokość i ilość pęknięć. Po omówieniu planu leczenia podolog przystępuje do zabiegu.
Na okolicę pięt zastosowany zostaje specjalistyczny preparat zmiękczający. Następnie opracowane są pęknięcia z nadmiaru warstwy rogowej przy użyciu wybranych frezów i odpowiedniej techniki. Na koniec podolog stosuje frezy drobnoziarniste w celu zamknięcia porów skóry i wygładzenia pięt. Po ponownym zdezynfekowaniu skóry, nałożony zostaje opatrunek z odpowiednio dobranym preparatem w zależności od rodzaju spękania (suche lub wilgotne). Zabieg trwa około 30 – 45 minut i jest bezbolesny, a efekt jest widoczny już po pierwszym zabiegu. Jednakże ilość zabiegów i ewentualnych wizyt kontrolnych uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby. Pacjent zostaje poinformowany jak bezpiecznie i skutecznie pielęgnować skórę pięt, aby problem nie powrócił.
-
Joanna Zdanowska
Natalia Shamrun